Zaevi mbron emrin e ri Maqedonia e Veriut, opozita kërkon zgjedhje

12 janar 19:51

Pas votimit të ndryshimeve kushtetuese në Kuvend për emrin e ri të shtetit, Maqedonia e Veriut, kryeministri Zoran Zaev në fjalimin e parë para opinionit vendimin e ka quajtur historik ndërsa në vlerësimet e dhëna disa herë e përmendi emrin e ri të shtetit.

“Për këtë moment historik, falënderoj çdo deputet dhe deputete. E di sa ishte e vështirë. Unë e kuptoj hidhërimin dhe zemërimin e disave që nuk e pranojnë rezultatin e votimit, por i kuptoj edhe ata që janë të lumtur dhe që festojnë. Ne po shkruajmë një realitet të ri në Republikës së Maqedonisë së Veriut, e cila së shpejti do të bëhet anëtare e NATO-s dhe e BE-së”, deklaroi Zaev duke besuar në ratifikimin e shpejtë të marrëveshjes edhe nga pala greke.

“Unë besoj fuqishëm se shteti mik i yni, Greqia do të ratifikojë Marrëveshjen e Prespës dhe se do të jetë vendi i parë që do të ratifikojë dokumentin për qasjen e Maqedonisë në NATO”, u shpreh kryeministri Zaev.

Kryeministri Zaev tha se pas votimit të ndryshimeve kushtetuese dhe mbylljes së kontestit 27 vjeçar të emrit, vendin e presin sfida të shumta për ngritjen e standardit të qytetarëve.

“Nuk ka më ndalesa pasi tani është koha për të zgjidhur çështjet e brendshme. Unë pres që të gjithë ministrat dhe drejtuesit e komunave të jenë më efikas në punën e tyre. Kemi një qëllim të përbashkët, që bëjmë jetën më të mirë për të gjithë”, ka deklaruar Zaev.

Opozita nga ana tjetër edhe një herë vendimin e ka quajtur të dëmshëm për vendit, identitetin, gjuhën dhe kulturën maqedonase. Kryetari i VMRO DPMNE-së, Hristijan Mickovski ka kërkuar zgjedhje të jashtëzakonshme parlamentare.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Iniciues-ja e projektligjit për shtesat për fëmijë Donika Kadaj Bujupi,…