Zbulimi në Australi, njerëzit kultivonin banane që 2 000 vjet më parë

13 gusht 11:18

Arkeologët kanë zbuluar në Australi një fermë antike bananesh që mendohet se kultivohej nga indigjenët australianë. Sajti daton 2 145 vjet më parë dhe është gjetur në një ishull të vogël.

Kërkuesit kanë zbuluar mikrofosile, vegla guri, qymyr druri dhe disa reshta muresh mbajtëse. Ky zbulim hedh poshtë mitin e krijuar se vendasit në Australi ishin gjuetarë.

Kërkimi është kryer nga një epik i përbërë nga Universiteti Kombëtar i Australisë dhe Universiteti i Sydney. “Kërkimi ynë tregon se të parët ishin të përfshirë në kultivimin e praktikave të kopshtarisë rreth 2 000 vjet më parë”, ka thënë drejtuesi i kërkimit Rober Williams.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Një argjendari izraelite po krijon maskën anti Covid më të…