Zv.kryeministri italian: Shefi i NATO-s, “njeri i rrezikshëm”

28 maj 2024 | 22:38

Zëvendëskryeministri italian Matteo Salvini e ka quajtur sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, një “njeri të rrezikshëm” për propozimin e tij për të lejuar Kievin të godasë objektivat në Rusi me armë perëndimore. Një veprim i tillë mund të çojë në Luftën e Tretë Botërore, ka paralajmëruar Salvini.

Në një intervistë me The Economist javën e kaluar, Stoltenberg pretendoi se është koha që aleatët e bllokut ushtarak të udhëhequr nga SHBA-ja të rishqyrtojnë të gjitha kufizimet.

Shefi i bllokut ushtarak të udhëhequr nga SHBA-ja përsëriti qëndrimin e tij të hënën gjatë një konference për shtyp në Sesionin Pranveror të Asamblesë Parlamentare të NATO-s 2024 në Sofje, Bullgari, komente të cilat Salvini i hodhi poshtë si “të rrezikshme dhe të pamatura”.

“Ky zotëri është i rrezikshëm sepse të folurit për një Luftë të Tretë Botërore, për armët perëndimore të afta për të goditur dhe vrarë brenda Rusisë, më duket shumë, shumë i rrezikshëm dhe i pamatur,” u tha ai gazetarëve të hënën.

Zyrtarë të lartë italianë, përfshirë kryeministren Giorgia Meloni, kanë hedhur poshtë thirrjet publike të Stoltenberg për një ndryshim politikash. Kryeministrja italiana ka këshilluar “kujdes më të madh”.

Të dielën, Salvini tha në një tubim zgjedhor se Stoltenberg “nuk mund të flasë në emër të popullit italian”.

“NATO-ja nuk mund të na detyrojë të vrasim në Rusi, as askush nuk mund të na detyrojë të dërgojmë ushtarë italianë për të luftuar ose të vdesin në Ukrainë”, tha Salvini, duke argumentuar se Roma po i dërgon armë Kievit vetëm për të “mbrojtur veten”, jo për të “luftuar, goditur dhe të vrasë jashtë territorit të saj”.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Një miliarder nga Ohaio po planifikon një ekspeditë në thellësitë…