22 vjet më parë krisi pushka e parë e lirisë në Junik

28 maj 23:11

Komuna e Junikut në nderim të 22 vjetorit të pushkës së parë për liri në Junik, nesër me datë 29 Maj 2020, në ora 09:00 organizon homazhe pranë shtatores së heroit Edmond Hoxha dhe lapidarit të dëshmorëve dhe martirëve të Junikut.

Juniku historikisht vatër e vendimeve dhe epiqendër e nismave dhe zhvillimeve të mëdha kombëtare edhe në luftën e fundit për çlirim, përpos ushtarëve aktiv të kyçur në vijat e para të frontit dha një kontribut të veçantë duke u bërë për një kohë të gjatë arteria kryesore e furnizimit me armatim për të gjithë Kosovën, me pritjen dhe përcjelljen e grupeve për furnizim nga Juniku për Tropojë dhe kthimin e tyre prej nga vazhuan rrugën e lirisë në gjithë territorin e Kosovës

Juniku i pushkës, Juniku i mikëpritjes, Juniku nga kullat e së cilës ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Richard Holbrooke e përcolli mesazhin ndërkombëtarisht se UÇK është një ushtri e cila ka organizim të mirëfilltë, dhe se po mbron tokën e vetë, vendin e vet, po lufton për Lirinë e vet.

22 VITE NDER DHE LAVDI !

Komuna Junik

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë bërë thirrje që të…