Anulohen qindra fluturime në Gjermani, shkak greva

10 janar 14:13

Aeroportet gjermane i kanë anuluar mbi 600 fluturime, për shkak të grevës së stafit të sigurisë.

Greva ka përfshirë aeroportet në perëndim të vendit: Dyzeldorf, Këln dhe Shtutgart.

Në Dyzeldorf, aeroportin e tretë më të madh të Gjermanisë, rreth 60 000 pasagjerë janë prekur, pasi dy të tretat e fluturimeve janë anuluar, raportoi televizioni “ARD”.

Sindikata e punëtorëve Verdi kërkon rritjen e pagesës në 20 euro për orë për stafin e sigurisë, nga 17 euro sa është tani.

“ARD”-ja ka theksuar se shumë udhëtarë kanë pasur kohë të sigurojnë bileta alternative të udhëtimit, pasi greva ka qenë e paralajmëruar.

Sipas burimit të njëjtë, stafi i sigurisë është shumë i zemëruar me kushtet e punës.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kompania e Pastrimit Çabrati është nderuar me mirënjohje nga “Let’s…