‘Freedom House’: Lista Serbe ka lidhje të forta me qeverinë në Beograd

24 prill 2024 | 16:12

“Freedom House”, organizatë e njohur me seli në Uashington, ka publikuar gjetjet vjetore për Kosovën.

Në raportin e publikuar të mërkurën, “Freedom House” ka përmendur edhe Listën Serbe, partinë më të madhe serbe në Kosovë.

Sipas “Freedom House”, Lista Serbe ka lidhje të forta me qeverinë në Beograd, kryeqytet i Serbisë.

“Prill, ndërsa Kosova dhe Serbia po përgatiteshin të fillonin përmbushjen e detyrimeve të tyre të përcaktuara në marrëveshje, Kosova po përgatitej për zgjedhjet e parakohshme lokale në katër komunat me shumicë etnike serbe të veriut të Kosovës: Leposaviq, Zveçan, Zubin Potok dhe Mitrovicën e Veriut, siç njoftoi presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në dhjetor 2022. Zgjedhjet e parakohshme lokale, të planifikuara për 23 prill, hasën në sfida kur partia kryesore lokale serbe Lista Serbe vendosi të bojkotojë procesin. Lista Serbe ka lidhje të forta me qeverinë në Beograd, e cila dukej se synonte në vitin 2023 të mbante fort institucionet e saj paralele në veri të Kosovës. Si pasojë, votuesit serbë i bojkotuan zgjedhjet si akt proteste”, është thënë në raportin e “Freedom House”

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Legjenda e Athletic Bilbaos, Iker Muniain, ka njoftuar se do…