Gërvalla: Tensioni i shkaktuar duhet të shihet si veprim i njëanshëm i Serbisë

21 shtator 10:29

Ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla, i ka thënë homologut të saj slloven, Anze Logar, se vendimi i Qeverisë së Kosovës për reciprocitet me Serbinë për targat e makinave, është në përputhje me marrëveshjen e nënshkruar nga të dyja vendet në Bruksel.

Sipas saj, tensioni i shkaktuar duhet të shihet si veprim i njëanshëm i Serbisë.

Ajo ka zhvilluar këtë diskutim me zyrtarin slloven në kundër të vizitës së saj në Nju Jork, për të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Sipas vendimit të Qeverisë së Kosovës, nga 20 shtatori, veturat që hyjnë nga Serbia duhet të pajisjen me targa të përkohshme në pikëkalimet kufitare të Kosovës.

Këto targa të përkohshme do t’iu vendosen veturave në xhama para dhe prapa.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë më 20 shtator nga Kuvendi i Kosovës, se ky vendim nuk është marrë me dëshirë të Kosovës, por është imponuar nga “pala tjetër”.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
537 pacientë janë duke marrë trajtim mjekësor në kuadër të…