Gjukanoviqi, kandidat për zëvendëssekretar të përgjithshëm të NATO-s?

11 qershor 2024 | 13:04

Sipas mediave turke, duke iu referuar informacioneve nga burime të larta diplomatike nga disa anëtarë të NATO-s, po përgatitet nisma për kandidaturën e Millo Gjukanoviqit për postin e zëvendëssekretarit të përgjithshëm të Aleancës së NATO-s.

Sipas raportimeve, nëntë anëtarë të Aleancës qëndrojnë pas kësaj nisme. Mes tyre është edhe Turqia.

Këtë lajm e  ka publikuar të martën portali turk “Firtina Haber”, i cili në tekst ka theksuar se një kandidat nga Evropa Lindore do të kishte shanse të mira dhe se ky do të ishte një lloj mesazhi nga vetë NATO-ja.

“Diplomatët nga nëntë shtete anëtare janë duke punuar në draft planin. Ata synojnë të emërojnë Gjukanoviqin, duke thënë në dokument se Mali i Zi, nën udhëheqjen e Gjukanoviqit, nuk ishte vetëm vendi i vetëm i ish-Jugosllavisë që arriti të fitonte pavarësinë pa ushtri. konflikti, por menjëherë u bë shembulli më pozitiv rajonal për marrëdhënie harmonike të brendshme dhe përhapjen e tolerancës dhe pajtimit në Ballkanin pas konfliktit”, është thënë në njoftim, por pa specifikuar se për cilët nëntë anëtarë të NATO-s bëhet fjalë, transmeton “Novosti”.

Mali i Zi i është bashkuar aleancës së NATO-s saktësisht shtatë vjet më parë. Kjo është bërë me vendimin e Gjukanoviqit dhe partnerëve të tij me autoritetet e atëhershme, pa një referendum të detyrueshëm.

Disa vite më vonë, ish-kryeministri Dushko Markoviq, ka konfirmuar se në atë moment një numër i madh i qytetarëve malazezë ishin kundër, transmeton “B92”.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Skuadra e Llapit ka njoftuar se ka ndërprerë bashkëpunimin me…