Irani merr vendimin historik, lejon hyrjen e femrave në stadium

20 shtator 12:30

Irani merr vendimin historik për lejimin femrave në stadium për të ndjekur ndeshjet e futbollit.

Nuk është ende një vendim me efekt të përgjithshëm, por gjithsesi mbetet shumë i rëndësishëm, 40 vite pas ligjit absurd që i pengonte gratë iraniane të ndiqnin si spektatore lojën e bukur të futbollit.

Stadiumet e futbollit në Iran do t’i hapin dyert për femrat vetën në sfidat e kombëtares. Lajmi u dha nga ministri i Sportit, Masoud Soltanifar, i cili shpjegoi se më stadiumin Azadi të Teheranit, ku Irani luan pjesë më të madhe të ndeshjeve kualifikuese të Botërorit të vitit 2022, janë ndërtuar hyrje dhe tualete të ndara.

Përballja me Kamboxhian, e programuar për t’u zhvilluar me 10 tetor, do të shënojë një kthesë të madhe.

Fjalët Kyçe:

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Është zbuluar punëtorja e McDonald-sit, e cila i jepte hamburger…