Ish-kryeministri Hoti pjesë e ligjvënësve evropianë që po viziton Tajvanin

02 nëntor 13:13

Delegacioni i 8 anëtarëve të IPAC nga  Bashkimi Evropian, Gjermania, Belgjika, Britani e Madhe, Kosova, Ukraina dhe Çakia po vizitojnë Tajvanin, ku do të diskutojnë për lehtësimin dhe rritjen e shkëmbimeve parlamentare, si dhe thirrje për bashkëpunim në tregti dhe investime.

Një delegacion i Aleancës Ndërparlamentare  është mirëpritur nga qeveria dhe populli i Tajvanit, sipas Ministrisë së Punëve të Jashtme më 31 tetor.

I themeluar në qershor 2020, IPAC kërkon të thellojë bashkëpunimin midis anëtarëve për çështje që lidhen me Kinën, si ruajtja e rendit të bazuar në rregulla ndërkombëtare, mbrojtja e të drejtave të njeriut, promovimi i tregtisë së drejtë, forcimi i sigurisë dhe mbrojtja e integritetit kombëtar.

I udhëhequr nga Reinhard Butikofer, bashkëkryetar i IPAC dhe kryetar i Delegacionit të Parlamentit Evropian për Marrëdhëniet me Republikën Popullore të Kinës, grupi përbëhet nga parlamentarë nga Belgjika, Republika Çeke, Gjermania, Kosova, Holanda, Ukraina dhe Britania e Madhe.

Itinerari i delegacionit nga 1-4 nëntor përfshin një audiencë me Presidentin Tsai Ing-wen, takime me Kryeministrin Su Tseng-chang dhe kryetarin legjislativ të Yuan, Ju Si-kun, dhe një banket të organizuar nga Ministri i MPJ-së Jaushieh Joseph Wu.

Grupi do të vizitojë gjithashtu Këshillin e Çështjeve Kontinentale dhe Ministrinë e Çështjeve Ekonomike, si dhe do të marrë pjesë në tryeza të rrumbullakëta me Zyrën Evropiane Ekonomike dhe Tregtare, Dhomën Evropiane të Tregtisë në Tajvan dhe shoqata të tjera të biznesit për të nxitur bashkëpunimin Tajvan-Evropë në fusha që përfshin teknologjinë e lartë, investimet, sigurinë e zinxhirit të furnizimit dhe tregtinë.

Vizita vjen pas një komunikate të miratuar nga IPAC në shtator që dënon stërvitjet me zjarr të vërtetë të Kinës që nga gushti. Më tej në komunikatë thuhet se aleanca do të rrisë numrin e vizitave ndërparlamentare në Tajvan, shtoi ministria.

IPAC është një mbështetës i vendosur i Tajvanit, tha MPJ, duke cituar një deklaratë që i bën thirrje Organizatës Botërore të Shëndetësisë të pranojë pjesëmarrjen e vendit në organin e saj vendimmarrës Asambleja Botërore e Shëndetit në 2020, një video që shpreh mbështetjen e lidhjeve Tajvan-Lituani në 2021 dhe ftesën për ministrin e Jashtëm Jaushieh Joseph Wu për të marrë pjesë në takimin e tij vjetor përmes lidhjes video vitin e kaluar.

Qeveria do të vazhdojë të punojë me IPAC dhe partnerë të tjerë me mendje për të mbrojtur vlerat e përbashkëta të lirisë dhe demokracisë duke ruajtur paqen dhe stabilitetin në ngushticën e Tajvanit dhe në Indo-Paqësorin, shtoi MOFA.

Në një postim në llogarinë e saj zyrtare në Twitter, MPJ tha: “Një mirëseardhje e përzemërt për eurodeputetin bueti dhe 7 kolegët e tij nga 7 vende të ndryshme në Evropë. Presim me padurim diskutime të thelluara me deputetët për çështje në kohë si zinxhirët e furnizimit DemocracyChip dhe i urojmë delegacionit të parë të IPAC në Tajvan një vizitë produktive 4-ditore.” (YCH-E)

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë së Kosovës ka kërkuar nga…