Kërcënimet e Stoltenbergut dhe “Ekipi i unitetit”!

07 dhjetor 2018 | 11:24

Behxhet Sh. SHALA – BAJGORA 

Strumbullari i botës, Kosova: Pas vendosjes së taksës prej 100 % për mallrat nga dy shtete skajshmërisht armiqësore ndaj Kosovës, Serbisë dhe Bosnjës dhe Hercegovinës, shpërtheu një revoltë ndaj Kosovës dhe Qeverisë së Kosovës, përkatësisht ndaj kryeministrit Haradinaj, duke i akuzuar se po e shkelin CEFTA-n dhe TEFT-në, se po e rrezikojnë dialogun me Serbinë që Kosova ka përfituar nga ky dialog aq sa Ujëvara e Mirushës nga shkrirja e borës në Himalaje.

Myftiu i Bosnjës e dërgoi një kërkesë moralizuese, e mbështjellë me arsyetim politik, për heqjen e taksës nga e cila Bosnja humbet afërsisht 156 milionë euro në vit. Pastaj, Serbia po ankohet në tërë botën shkaku se nga malli i dyshimtë përfiton së paku 600 milionë në vit, në mos edhe më shumë përmes tregtarëve të pashpirt, të pandjenja dhe të pamëshirshëm shqiptarë dhe të cilët e kanë ngritur perandorinë tregtare të Serbisë në Kosovë duke pastruar paratë e pista të Mishkoviqit, Dodigut dhe vëllait të Aleksandar Vuçiqit, kryetarit aktual të Serbisë, me një të kaluar kriminale për krime lufte. Tash edhe këta që skajshmërisht na kanë kufizuar lirinë e lëvizjes, pa të drejtë, burokratët e BE-së, me gënjeshtarët Mogerini dhe Han, fort po brengosen për afërsisht një miliard euro që i humbin Serbia dhe Bosnja në Kosovë për shkak të taksës për mallra nga këto dy shtete armiqësore ndaj Kosovës duke kërcënuar për marrje të masave ndëshkuese ndaj Kosovës sikur që është pezullimi i vizave Shengen për Kosovën, mbylljen e  tregjeve botërore ku Kosova shet me qindra miliardë euro dhe dollarë, pamundësia e qasjes së Kosovës në bursat botërore si Wall – Street, p. sh., ku Kosova qarkullon 50 miliardë euro dhe dollarë brenda ditës, ndalimi i eksportit të naftës nga Kosova në vendet e tjera ku Kosova eksporton miliona e miliona barelë naftë të papërpunuar dhe ku rafineritë në Kosovë përpunojnë miliona fuqi karburante, pamundësimi i Kosovës për pjesëmarrje në tregjet botërore për diamant ku Kosova ka monopol absolut, pengimi i eksportimit të uraniumit të pasuruar dhe armëve nga Kosova, sidomos në Arabinë Saudite, ku Kosova eksporton së paku 100 miliardë armatim brenda një viti, bllokimi i gazsjellësit përmes linjës LLAP (Llapushnik), konkurruese e linjës TAP, nga Kosova për shtetet e BE-së për shkak të luftës në Ukrainë sikur edhe pezullimi i anëtarësimit në Paktin NATO, ku Kosova është kryesuese e këtij Pakti dhe vetëm me votën e Kosovës z. Stoltenberg është zgjedhur sekretar i Paktit NATO.

Nga përvoja flas se gjithmonë atij që i ke ndihmuar, ta kthen me të keq! Shembull më konkret se rasti Stoltenberg nuk mund ta gjeni; në përpjekje të Kosovë për ta forcuar pakëz segmentin për raste emergjente e që quhet FSK (Forca e Sigurisë së Kosovës), sekretari Stoltenberg dërgoi Kërcënimin e Kërshëndellave (të dhjetorit) se, nëse Kosova e bën transformimin e FSK-së në Forca të Mbrojtjes së Kosovës, atëherë NATO-ja do të ndërmarrë veprime kundër Kosovës duke injoruar faktin se NATO pa Kosovën është si Kazanova pa gjenitale dhe se as Stoltenbergu kurrë nuk do të zgjidhej jo sekretar, por as kamerier i Paktit NATO  pa pajtimin dhe votën e Kosovës. Stoltenbergu deklaroi se nuk është kohë e përshtatshme për këtë transformim ani pse janë bërë thuaja 20 vjet nga përfundimi i luftës në Kosovë pas së cilës UÇK-së i janë marrë edhe pushkallat që nuk do t’i pranonte as Muzeu i Njohur Botërorë në Muçiverc, kurse Serbia po armatoset  me armatimin më modern nga Rusia e Putinit dhe Kina e Ho shi minit. Serbia po prodhon armatim që po e shet në Afrikë dhe me këtë armatim po e blenë votën e shteteve për të mos e njohur Kosovën apo për ta siguruar ç’njohjen. Me këto armë po e pengon anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare dhe këtë po e bën për normalizim të marrëdhënieve me Prishtinën, kurse NATO-ja dhe këta mashtruesit e Brukselit, çil gur gojën, sikur peshqit e Istogut! Ku dhemb dhëmbi, shkon gjuha dhe Stoltenbergu tha se NATO-ja është kundër taksës 100 % shkaku se pengon vazhdimin e bisedimeve për normalizim të marrëdhënieve shumë normale midis Vuçiqit dhe Thaçit! Stoltenbergut nuk i ka mbetur asgjë tjetër përveç se t’i shpallë luftë Kosovës dhe në këtë pikë nuk dallon aspak nga Vuçiqi, kryetar i Serbisë, Burri i Fortë i Serbisë, Jasna Bërnabiq, kryeministre e Serbisë, Ivica Daçiq dhe Vulin, ministra të Serbisë si dhe Marko Gjuriq, Karagjorgji i Serbisë. Realisht, luftën me Kosovën e pati filluar Marko Gjuriq i cili me një blic – krig (pordhë e vogël) erdhi deri në Qendrën e Ndalimit në Prishtinë e që pastaj u transportua, pasi i kishte kryer të gjitha proceset fiziologjike në brekë dhe në automjetin e Policisë së Kosovës  deri në Merdare për të vazhduar me betejat e tjera! Vuçiqi thotë se, nëse Kosova e formon ushtrinë, atëherë si opsion mbetet intervenimi ushtarak i Serbisë në Kosovë për t’i mbrojtur serbët e Kosovës nga Radojçiqi, Rakiqi, Simiqi, Maksimoviqi, Millosavleviqi dhe nga njësia paramilitare e quajtur LS.

Radojçiqin besoj se shumë shpejt Vuçiqi do ta dërgojë në parajsë duke e bërë pjesë të “nebeski narod” apo “popullit  hyjnor” ku e pret edhe Oliver Ivanoviqi të cilin, Vuçiqi, bashkë me Radojqiqin, e dërguan më herët dhe me një procedurë të përshpejtuar në parajsën e premtuar. Burri i Fortë i Serbisë, Jasna Bërnabiq po thotë se opsionin e luftës e kanë në tavolinë, kurse Sheshelit, meqë i është lodhur bytha dhe nuk ia mbanë, për intervenim në Kosovë thërret Rusinë dhe Kinën. Vulini është gjithmonë i mobilizuar sikur edhe Daçiqi, kurse Marko Gjuriqi përfundimisht nuk do të jetë në vijën e parë të frontit, me dëshirë do të qëndrojnë në prapavijë, si përkrahje logjistike.

Lexues të nderuar, ju që jeni më të mëdhenj në moshë dhe që keni lexuar për të kaluarën e idhullit të këtyre luftënxitësve, kriminelit Millosheviq, a mund ta gjeni një dallim midis retorikës luftarake të Millosheviqit në Gazimestan, i shoqëruar nga Azemi i Kosmetit, dhe retorikës së Gardës aktuale kriminale politike që udhëhiqet nga gjenerali Vuçiq dhe Vojvoda Sheshel?! Sigurisht se jo sepse nuk ka fare dallim! Madje, nëse analizohet konteksti kohor dhe politik, deklarata e Millosheviqit në Gazimestan është më e lehtë se deklaratat e gjeneral Vuçiqit, Burrit të Fortë të Serbisë, Jasna Bërnabiq, pordhaxhiut Marko Gjuriq dhe Vojvoda Sheshelit! Stoltenberg, me dashje ose pa dashje është në këtë linjë sepse kërcënimet që i bënë Kosovës nuk janë aspak më të buta se këto që vijnë nga Serbia! Nuk mund të besohet se një shtet që rrethohet me një shtet aq armiqësorë sikur që është Serbia dhe i cili vazhdimisht kërcënon me luftë në kohën që dhunën ndaj Kosovës dhe ndërhyrjen flagrante në punët e brendshme të Kosovës e ka legalizuar duke e noterizuar te Mogerini dhe Han dhe me dëshmitarë kyç Putinin dhe Stoltenberg, privohet nga e drejta e ligjshme dhe e Zotit për të formuar një mekanizëm mbrojtës, siç po veprohet me Kosovën. Kosova nuk është shtet dhe vend sikur që është Vatikani dhe të cilit i mjafton roja e Gardës Zvicerane që, më shumë si ritual se që është nevojë e mbrojnë Papë Françeskun. Le ta krijojë NATO dhe BE një ambient paqësorë rreth Kosovës sikur që e ka Vatikani dhe Kosova nuk do të ketë nevojë për ushtri!

Kështu, në kohën kur shumë oborre dhe parqe në Serbi janë me eshtra të shqiptarëve nga Kosova, kur gjeneralët e Serbisë të dëshmuar për krime lufte në Kosovë ligjërojnë në akademinë ushtarake të Serbisë për ndërtim të paqes e me të cilët NATO, përmes KFOR-it, ngushtë ka bashkëpunuar pas përfundimit të luftës, me Sheshela, Dikoviqa, Pavkoviqa, Vuqiqa, Daçiqa, Vulina, Lajiqa, ku kriminelët serbë kanë bërë kupa për të pirë raki nga kafkat e shqiptarëve të ekzekutuar, ku nga po këto kafka bëjnë llapma ndriçuese, ku dhunimin e femrave shqiptare duan ta materializojnë përmes video – klubeve, ku kur edhe ata që marrin rrogë nga Buxheti i Kosovës thërrasin: “Kosovo je Serbia – Kosova është Serbi”, ku na detyrojnë për më shumë se 10 vite t’ua paguajmë rrymën dhe shërbimet tjera dhe shumë të tjera. Realisht, këto edhe mund t’ua falim disi po si mund ta përballojmë faktin që këta serbë nuk e njohin Agim Bahtirin për kryetar të Mitrovicës dhe si nuk po e përkrahin idenë gjeniale të gjenialit Agim që Shaqira, nga Kolumbia e Marecit, me përcjellje të defave dhe tupanëve, të hapë urën duke vallëzuar Zhikino Kollo dhe duke kënduar himnin; “Ko to kazhe, ko to llazhe, Serbia je malla…” – kush thotë dhe kush gënjen se Serbia është e vogël! Kjo, jo që nuk mund të pranohet por as që mund të durohet dhe, pikërisht shkaku i mospërfilljes së idesë gjeniale të Agim Bahtirit, nga një parti 100 % kombëtare – AKR (A i ke rruajtur t…)! është arsye e mjaftueshme që Kosova t’i shpallë luftë Serbisë. Në fund, z. Stoltenberg, a keni mungesë të informatave që kërcënoni aq paturpësisht apo keni vendosur që pas përfundimit të mandatit të sekretarit të NATO-s , të rreshtoheni në armatën e Vuçiqit dhe Burrit të Fortë të Serbisë, Jasna Bërnabiq, si snajperist i Vojvoda Sheshelit, pasi ta fillojnë luftën në Kosovë?! Nuk po gjejë arsye të mendoj ndryshe, pas kërcënimit publik që e bëni!

Ekipi i Ç’unitetit: Këto partitë politike në Kosovë fort po e nënçmojnë Hashim Thaçin, duke menduar se e pati puna e tij dhe se së shpejti do të ikë për lesh!  Më shumë po i gëzohen faktit se Hashim Thaçi mund të keqtrajtohet nga Gjykata Speciale, se vetë Serbia, se vetë kryeprokurori i kësaj Gjykate dhe se vetë shkruesi i aktakuzave kundër UÇK-së dhe disa udhëheqësve të saj, miku i ngushtë i Karla del Pontes, që do të vdesë pa e kapur Gjarprin, Dik Marti! Unë personalisht nuk do ta doja fundin që do ta ketë Hashim Thaçi as për Dik Martin e lëre më për Kara del Ponten. Secili është shkrues i fatit të vet dhe fatin e askujt nuk mund ta shkruajnë të tjerët. As fatin e presidentit Legjendar, Madhështor, Tarak, Dinak, Dhelparak, Spirituoz, Filozofik etj. dhe shumë të tjera, për të cilat, në mungesë të kapacitetit intelektual (shihe ti, intelektual) nuk po gjej fjalë e as shprehje. Luan Shllaku, një njohës i shkëlqyer i politikave mjedisore e sidomos partizan i bindur kundër ndotjes së mjedisit, ka hyrë në një mjedis edhe më të ndotur, mjedisin e ndotjes së karakterit, ndërgjegjes dhe vetëdijes të një grupacioni të caktuar e që ka pretendime se merren me politikë! Për këtë arsye dhe për të krijuar një garë të barabartë, me vete e ka marrë një “kalë” tashmë të rraskapitur dhe të lodhur për faktin se ka marrë pjesë në çdo garë kuajsh dhe gomarësh, që nga viti 1990 e deri më tani.

Dhe i cili asnjëherë nuk e ka çuar garën deri në fund por është dorëzuar apo tërhequr, para mbarimit të garës. Pretendimet janë të çarta; me një alkimi ta shndërrojnë Gjarprin në hardhucë pa dhëmbë! E që nuk mund t’ia dalin kurrë sepse Hashim Thaçi nuk i ka nënshkruar librat fenomenalë të autorëve më të famshëm botërorë për të e që Veton Surroi ta bëjë nënshkrimin e fundit! Për Hashim Thaçin, pa asnjë dyshim do të bëhen filma, edhe nga Hollivudi, edhe nga Bollivudi. Kur janë bërë filma për Pablo Eskobarin, pse të mos bëhen edhe për Hashimin! Hashim Thaçi nuk e ka problem Veton Surroin dhe Ekipin e Ç’unitetit. Ata i hanë në vend të kallamarit, kur ka mungesë në treg! Madje për ta as që shpenzon verë Curva Italiana por vetëm rasojë t’Burojes! Hashim Thaçi nuk e ka problem as LDK sepse, gjithmonë mund ta riciklojë Alma Lamën. Hashim Thaçi nuk e ka problem as LV-ja e cila, në çdo përvjetor organizon protesta kundër Hashimit pas së cilave gjashtë muaj bënë analiza se sa vet kanë marrë pjesë në protesta dhe se a do ta kalojë pragun zgjedhor PSD! Hashim Thaçi nuk e ka problem as PDK sepse, një numër të deputetëve të kësaj partie, i mbanë në grusht, në vend të ko…! Hashim Thaçi nuk e ka aspak problem shoqërinë civile për faktin se ka  shoqëri të madhe civile dhe

jocivile me Batonin dhe disa kondom gazetarë, apo kurtizana shoqëruese. Aktualisht, të vetmin problem që e ka Hashim Thaçi është Ramush Haradinaj, që nuk i përputhet në skenarin e shkruar nga të tjerët, me artistë të pashkolluar, Aleksandar Vuçiq dhe vet Hashimi. Më herët, po ta largonte Ramushin, Hashimi do të kishte më pak vuajtje dhe dhimbje! Tash e ka shumë vështirë ta kapërdijë Ramushin për faktin se Ramushi është rritur shumë. Është rritur thuaja 100 %.  Hashimi po bënë përpjekje t’ia lëshojë Ramushit në kurriz Mogerinin, Hanin, Stoltenbergun, Boltonin dhe Makronin. Sa për fillim dhe, nëse nuk riformatizohet, atëherë do ia lëshojë një kalibër më të madh, nëse deri atëherë do të mbijetojë edhe vetë Hashimi!

Hashim Thaçi as që e lodhë mendjen gjeniale për Vetonin apo Shpendin. Vetonin e ka dribluar dhe punuar shumë herë më parë kurse Shpend Ahmeti nuk është Mehmet Shpendi, nuk e bën hesap as për një sorrë. Ky Ekip që po bënë përpjekje të formohet do të jetë mbështetja më e madhe për Hashimin dhe Hashimi, vetëm  për shkaqe taktike sepse nuk ka nevojë të përdorë ndonjë strategji të specializuar, e ka penguar që të votohet në Kuvend! Jo se ndjehet i rrezikuar nga ky grup. Hashim Thaçin nuk e mbrojnë këta eunuh këshilltarët, me të kaluar jugosllave por edhe denoncuese (i kanë denoncuar të burgosurit politikë), të pakurrizë dhe të padenjë për të punuar edhe në klubin Cobra City dhe të cilët janë të kastruar nga çdo përgjegjësi dhe ndjenë kombëtare. Hashim Thaçi e ka një xhoker të jashtëzakonshëm, një njeri të madh, një patriot dhe kombëtar të përmasave më të mëdha se vet Hasan Prishtina. Një idealist i idealistëve dhe një materialist mbi të gjithë hajdutët e botës. Një Ismail Qemal që, më 28 Nëntor 2018, në Vlorë, i fshehur pas prapanicës bukur voluminoze të Edi Ramës dhe prapanicës së ngjeshur me muskuj që ia rrudhin pjesën më të ndjeshme të burrërisë, asaj të Ilir Metës, e nderoi duke qëndruar gatitu flamurin e Kazakistanit e që e shkaktoi entuziazëm të madh në mesin e kosovarëve dhe orgazmën e Hashimit. Hashimi është gjenial në përzgjedhje ndryshe, ma gjeni një njeri tjetër që ka koçe dhe guxim ta dërgojë Behgjet Pacollin në Sheshin e Pavarësisë në Vlorë! Çfarë ndjenje patriotike na ngjalli Begja! Serioz dhe dinjitoz, përfaqësues dhe inspirues!  Hashim Thaçi është alkimisti më i zoti i ditëve tona, më i zoti se Alkimisti i Paolo Koelhos. Alkimisti i Koelhos nuk shkoi përtej përpjekjes për eksperimentim, alkimisti Thaçi eci shumë para, m..in e bëri mjaltë, antipatriotin e bëri patriot dhe, që ende nuk është bërë publike, Luginën e Preshevës po e bënë Anamoravë! Pa i dhënë asgjë Serbisë.

Hashim Thaçi as që mendon për Ekipin e Unitetit! Ai po konsultohet me disenjatorin personal të modës se çfarë kostumi do të veshë në ceremoninë e ndarjes së Çmimit Nobel. Nëse për të shkruhen edhe nja dy-tre libra atëherë ka gjasa ta fitojë Çmimin Nobel për Letërsi ose, më së paku për faktin se po e bashkon Luginën e Preshevës do ta fitojë Çmimin Nobel për Paqe. Mund të ndodhë që t’i fitojë të dyja këto çmime. Pas përfundimit të Konferencës së AVNOJ-it, në Jajce (përkthimi shqip i bie bol…), përfaqësuesi i Bosnjës dhe Hercegovinës kërkoi të dijë se çka fiton Bosnja pas kësaj Konference duke kërkuar sqarim nga Mosha Pijade. Mosha Pijade  si çifut dhe cinik i përgjigjet: “Jajcen (bol…) e majtë e fiton Kroacia, të djathtën e fiton Serbia dhe Bosnja e fiton atë çka mbetet në mes, pas largimit të bol…”!

Duhet të jeni budalla e të besoni se Hashimi që e ka vendosur topin në penalti, me portier nga radhët e PDK-së, do të lejojë që Veton Surroi apo Behxhet Shala të shënojnë. Unë mund të jem një lloj budallai e që në fakt edhe jam por jo aq i madh  sa të besoj këtë. Ose do të bëhet 100 % siç thotë Hashimi ose 100 % do ta hajë Hashimi! Ta shohim. Ora po ecën shpejt!

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se…