Krasniqi: Kurti ka pushtet edhe mbi Presidencë

03 nëntor 22:31

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pushtet edhe te presidentja, Vjosa Osmani.

Krasniqi duke folur për punët e Qeverisë së Kosovës, dhe kryeministrin Albin Kurti, ka thënë se ai e ka pushtetin absolut pothuajse në çdo institucion.

Krasniqi në “Debat Plus” në RTV Dukagjini, është shprehur se Kurti ka pushtet edhe mbi presidencën. Sipas tij, veprimet e Kurtit dhe presidentes Vjosa Osmani, janë identike për të gjitha temat.

Ai e ka përmendur ish-presidentin, Hashim Thaçi dhe raportet me ish-kryeministrin, Ramush Haradinaj, për të cilët, tha se kishin mosmarrëveshje të thella mes vete.

“Pushtetin absolut e ka një njeri Albin Kurti, pushtetin e ka edhe mbi Presidencë, çka ka qenë jo fort e pritur, pushtetin e ka edhe mbi kuvend. Është evidente ajo. Për mua është evidente. Qasja e tyre në secilën gjë që lidhet me Kosovën çdo veprim, e bën evidente ndarja e tortës së pushtetit mes atyre dyve. Ka qenë ndryshe. Hashim Thaçi, ka qenë president dhe Ramush Haradinaj kanë pasur probleme të mëdha. Për çështjen e taksave dhe për marrëdhëniet me ShBA”, ka deklaruar Krasniqi.

Krasniqi foli edhe për intervenimin kirurgjik të presidentes Osmani, në një spital privat, ku tha se ky është ofendim për mjekët dhe infermierët të cilët punojnë në QKUK.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kampioni i Kosovës, Ballkani, këtë vit theu akullin duke u…