Kryediplomati italian bisedon me Kurtin dhe Vuçiqin, bën thirrje për përmbajtje nga veprimet e njëanshme

06 nëntor 13:27

Ministri i Jashtëm i Italisë, Antonio Tajani, përmes një postimi në “Twitter” ka bërë me dije se ka zhvilluar bisedë telefonike me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq.

Tajani, është shprehur se përgjatë bisedës, u ka bërë thirrje dy palëve të përmbahen nga veprimet e njëanshme.

“Kam biseduar me Aleksandër Vuçiqin dhe Albin Kurtin, të cilëve ia sigurova përkushtimin tonë për stabilitetin në Ballkan. Në koordinim me Kryesinë e Këshillit të Ministrave, i bëjmë thirrje udhëheqjes së tyre për përmbajtje dhe kundër çdo veprimi të njëanshëm. Italia është protagoniste për paqe”, ka shkruar Tajani.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Një 83-vjeçare është raportuar pa shenja jete dje në pikën…