Kurti: Punët e vështira që na presin vetëm sa ma shtojnë vullnetin

07 tetor 2019 | 10:46

Lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka falënderuar votuesit për mbështetjen që ia kanë dhënë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare, duke e nxjerrë këtë lëvizje si subjektin politik më të votuar në Kosovë.

Ai në llogarinë e vet në “Facebook” ka shkruar se punët e vështira që e presin vetëm sa ia shtojnë vullnetin.

“Tash, ne duhet të punojmë. Ama sërish bashkë me qytetarët. Kurrë anash apo prapa qytetarëve. Bashkë, gjithnjë”, ka shkruar Kurti.

Postimi i plotë i Kurtit:

Mirëmëngjes të dashur qytetarë,

Prej mbrëmë ka shpresë. Sepse dje pati guxim. Ju votuat masivisht duke bërë që opozita e deridjeshme të korrë fitore bindëse. Ndryshimi ndodhi. Dhe, jo vetëm kaq. Populli vendosi që këtij ndryshimi i prin dhe do t’i prijë Lëvizja Vetëvendosje!

Të gjithë ju që keni votuar dje u jam falënderues që keni kryer detyrën qytetare e obligimin demokratik në një kohë të vështirë siç është kjo që po kalojmë dhe në një vend të dashur siç është Kosova jonë.

Të gjithë ju që keni votuar për ndryshimin, e sidomos për Vetëvendosje!-n, u jam mirënjohës për vetëdijen e lartë dhe ndërgjegjen e thellë për ta shpëtuar republikën tonë nga zvetënimi i mëtutjeshëm.

Qytetarët folën me votën e tyre. Ata ndërhynë masivisht në skenën politike në mënyrë që drama kosovare e shtetit të kapur të mos ketë fund tragjik. Urtësia e popullit tonë në çastet vendimtare ishte asgjë më pak sesa fantastike.

Tash, ne duhet të punojmë. Ama sërish bashkë me qytetarët. Kurrë anash apo prapa qytetarëve. Bashkë, gjithnjë.

Punët e vështira që na presin vetëm sa ma shtojnë vullnetin. Ato nuk kanë llogari me neve, me juve, me mua.

Sepse: Erdhi dita!

Ju faleminderit të gjithëve dhe secilit.

/Epoka e re/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Njohësi i çështjeve politike, Shkelzen Maliqi, ka thënë se Lëvizja…