Kurti takoi komunitetin e biznesit në Iowa

13 maj 22:37

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u takua me drejtorë të zhvillimit ekonomik të disa qyteteve si dhe përfaqësues të ndërmarrjeve prodhuese dhe shërbyese, me fokus në industrinë e sigurimeve, bujqësisë, sektorit bankar.

Në këtë takim të organizuar nga Greater Des Moines Partnership, të pranishëm ishin edhe ndërmarrës nga mërgata shqiptare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Duke theksuar klimën tërheqëse për investime në Kosovë, kryeministri Kurti veçoi zhvillimin ekonomik dhe përparimin demokratik si arsye pse Kosova ofron mundësi të artë për investime të reja.

Në takimin e përbashkët me ministrin e Mbrojtjes, Armend Mehaj, zëvendësministren e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Liza Gashi, shefin e stafit të kryeministrit, Luan Dalipi dhe shefin e Misionit në Konsullatën e Iowa, Artan Duraku, u theksua gatishmëria e Qeverisë së Republikës së Kosovës për të ofruar dhe siguruar kushte të favorshme për investimet e huaja.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Nicholas Abbott, i…