Limaj: Demarkacioni do të përmbyllet në muajin janar

24 dhjetor 11:13

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, ka thënë se pret që çështja e demarkacionit me Malin e Zi, të përfundojë në muajin që vjen me një variant i cili do të respektojë interesat e Kosovës dhe të Malit të Zi.

Ai nuk ka treguar se cila është forma që do t’i kënaq si qytetarët e Kosovës ashtu edhe Malin e Zi, por tha se çështja e demarkacionit do të përmbyllet shumë shpejt.

“Demarkacioni do të përmbyllet, unë pres që muajin e ardhshëm do të shkojmë dhe do ta kemi shumicën në parlamentin e Kosovës për ta përmbyllur këtë çështje. Demarkacioni do të jetë variant i cili do t’i respektojë interesat e Kosovës dhe të Malit të Zi. Ne po punojmë dhe kur të shkojmë në Parlament të gjithë t’i duartrokasin variantit që do ta dërgojmë. Do të duartrokitet nga qytetarët e Kosovës por edhe nga miqtë tanë. Dhe përfundimisht ta mbyllim këtë temë. Ne po punojmë në atë drejtim. Duke i respektuar interesat e dy vendeve. Nga ky proces asnjë vend nuk del i humbur përkundrazi Kosova dhe Mali i Zi nga ky proces do të dalin edhe më të fuqishëm në marrëdhëniet e tyre ndërshtresore”, ka thënë Limaj. (kp)

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Erzen Vraniqi nga Lëvizja Vetëvendosjes ka bërë me dije se…