Limaj: Hekuran Murati asnjë minutë s’duhet të qëndrojë në detyrë

04 korrik 2022 | 23:33

Kryetari i Nisma Socialdemokrate Fatmir Limaj ka komentuar deklarimet e ministrit të Financave Hekuran Murati kundër veteranëve e vlerave të UÇK-së.

“Vlerat e UÇK-së asnjëherë nuk janë vendosur në pikëpyetje. Këto vlera janë shumë më të mëdha, janë dëshmi e realitetit që jetojmë sot”, ka thënë Limaj në Politico të Kanal 10.

Ndërkohë që Murati ka kërkuar falje për deklaratën e tij të para disa viteve, duke thënë se reagimi i tij ka qenë zhgënjimi me fryrjen e numrave të veteranëve, Limaj ia ka kujtuar atij se në karrigen e ministrit ndodhet falë vlerave të UÇK-së.

“Unë nuk pajtohem me asgjë se çfarë ka thënë Murati. Ai ndodhet në atë karrige duke iu falënderuar vlerave të UÇK-së”, ka thënë Limaj.

Limaj e ka quajtur fyese deklaratën e ministrit Murati në Facebook në vitin 2016, se lufta në Kosovë ka zgjatur vetëm tre muaj, duke kujtuar se masakra të shumta kanë ndodhur edhe gjatë vitit 1998.

“Ai asnjë minutë nuk duhet të qëndrojë në detyrë”, tha Limaj.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Nuredin Lushtakut dhe të tjerëve u është caktuar masa e…