Lista Serbe reagon pas emërimit të Rashiqit si ministër në qeverinë Kurti

01 dhjetor 13:25

Lista Serbe e ka cilësuar si antikushtetues emërimin e Nenad Rashiqit si ministër për Komunitete dhe Kthim nga kryeministri Albin Kurti.

Sipas kësaj liste, ky vendim i cili është marrë pa pëlqimin e deputetëve serbëështë shembulli më i mirë i veprimit autokratik, diktatorial, antikushtetues, dhe ilegal i Kurtit.

“Konkretisht, me këtë emërim, Albin Kurti ka shkelur nenin 96, paragrafin 5 të Kushtetutës, ku thuhet se për emërimin e një ministri nga radhët e popullit serb, i cili nuk është deputet, duhet të jetë pëlqimi i shumicës së deputetëve serbë – gjë që nuk e ka bërë Albin Kurti, e as Rashiq nuk e ka mbështetjen e deputetëve tanë”, është thënë në reagimin e Listës Serbe.

Partia që drejtohet nga Goran Rakiqi ka bërë me dije se këtë vendim të Kurtit do ta adresojnë në Gjykatën Kushtetuese.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Shumë njerëz zgjedhin të heqin dorë nga alkooli në periudha…