Pacienti e dogji dhomën në të cilën vdiq, ekipi kujdestar u asfiksua

24 gusht 2023 | 08:23

SHSKUK-ja ka dhënë detaje lidhur me rastin që ka ndodhur mbrëmë në Klinikën e Psikiatrisë, e ku një person vdiq pasi ia vuri flakën dhomës.

Nga SHKUK thonë se janë përpjekur që ta shpëtojnë pacientin, por se ka vdekur nga asfiksimi.

“Qendra Klinike Universitare e Kosovës (QKUK), njofton se mbrëmë rreth orës 23:00, në Repartin e Urgjencës dhe Intensives Psikiatrike ka ndodhur një zjarr, në njërën nga dhomat e tipit të mbyllur, ku qëndrojnë pacientët përkohësisht, pacientë  në gjendje të agresivitetit dhe agjitimit të theksuar psikomotor, jo koshient për gjendjen mendore. Në të njëjtin Repart, në të njëjtën kohë, dyshohet se një pacient i ka vënë zjarrin në rrethana të panjohura dhomës së tipit të mbyllur, me ç’rast si pasojë  e ngulfatjes nga tymi (asfiksioni)  ai ka humbur jetën, përkundër përpjekjeve maksimale të stafit shëndetësor për ta shpëtuar pacientin”, thuhet në njoftimin e ShSKUK-së.

Nga tymi e kanë pësuar edhe ekipi kujdestar, dy mjekë dhe dy infermiere.

“Gjithashtu gjatë kësaj kohe, një paciente tjetër ka pësuar shenja të helmimit nga tymi, e poashtu  e tërë ekipi kujdestare, dy mjekë dhe dy infermiere të cilët  gjatë ofrimit të ndihmës për pacientin në fjalë dhe evakuimit të pacientëve të tjerë, kanë manifestuar shenja të helmimit nga tymi dhe kanë marrë ndihmë mjekësore në Klinikën Emergjente.  Rasti është duke u hetuar nga njësitet përkatëse të Policisë së Kosovës”, thuhet tutje në njoftim.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Pasi Wagner dhe Kremlini konfirmuan se Yevgeny Prigozhin u vra…