Pacolli uron shqiptarët e Luginës për fitoren në zgjedhjet parlamentare në Serbi

22 qershor 2020 | 17:28

Lideri i AKR-së, Behgjet Pacolli, ka uruar shqiptarët e Luginës së Preshevës për rezultatin që kanë arritur në zgjedhjet parlamentare të së dielës në Serbi.

Në profilin e tij në “Facebook”, ai ka shkruar se këto zgjedhje kanë treguar se uniteti i liderëve politikë është thelbësor për të siguruar përfaqësimin e duhur të komunitetit shqiptar në Luginën e Preshevës

Postimi i plotë i Pacollit:

Urime shqiptarë në Luginën e Preshevës për sigurimin e një fitore historike në zgjedhjet parlamentare të Serbisë. Kjo ka treguar se uniteti i liderëve politikë është thelbësor për të siguruar përfaqësimin e duhur të komunitetit shqiptar në Luginën e Preshevës. Respekti im më i lartë është edhe për mikun tim, Ministrin e Punëve të Jashtme të Shqipërisë Gent Cakaj për punën e madhe të bërë dhe rolin vendimtar për unifikimin e spektrit politik në Luginën e Preshevës. Shqipëria dhe Kosova duhet të qëndrojnë me bashkatdhetarët tanë dhe t’i mbështesin ata pa kufij.

Zgjedhjet në Serbi kanë treguar që një autokratizëm u forcua atje, kështu që kurrë më parë, të qenit i bashkuar dhe të veprosh si një zë i vetëm është me rëndësi strategjike për shqiptarët në Luginën e Preshevës për të adresuar sfidat me të cilat përballen. Urime dhe do të keni gjithmonë mbështetjen tonë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Gjykata Themelore e Prishtinës ka njoftuar se shpallur aktgjykimin kundër…