Plenkoviq kandidat për kryetar të Komisionit Evropian

21 prill 2024 | 23:33

Kryeministri i Kroacisë Andrej Plenkoviq është një nga kandidatët për Presidencën e Komisionit Evropian, organit më të rëndësishëm ekzekutiv të Bashkimit Evropian.

Gazeta gjermane Bild i referohet një burimi të brendshëm brenda BE-së, duke qenë se ka gjithnjë e më shumë gjasa që Ursula Von der Leyen të mos merr mbështetje për një mandat tjetër.

Von der Leyen gjithashtu kërcënoi pozicionin e saj me dy raste të fundit që patën një ndikim negativ në publik. Së pari, doli informacioni se prokurorët evropianë kishin nisur një hetim për vepra të mundshme penale që lidhen me negociatat për furnizimin e vaksinës kundër koronavirusit midis Von der Leyen dhe kompanisë Pfizer. Ai i referohej një shkëmbimi të supozuar të mesazheve me tekst midis Von der Leyen dhe shefit të Pfizer, Albert Bourla, përpara marrëveshjes më të madhe të vaksinës së BE-së në kulmin e pandemisë Covid-19, dhe çështja u quajt shpejt “Pfizergate.

Një rast tjetër është përpjekja për të emëruar kolegun e tij partiak Markus Pieper si të dërguar të BE-së për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme. Megjithatë, pas kritikave dhe presioneve të shumta, Pieper hoqi dorë nga pozita. Bild shkruan se kjo është dëshmi se Von der Leyen ka kundërshtarë të fuqishëm, duke përfshirë ata brenda grupit të saj partiak, të thjeshtë evropianë.

Dhe për pozicionin drejtues në Bruksel, ai duhet të kapërcejë një pengesë të trefishtë, fillimisht të fitojë zgjedhjet (350 milionë votues me të drejtë vote në 27 vende), pastaj të bindë krerët e shteteve dhe qeverive dhe në fund Parlamentin Evropian. Një gjë është e qartë, edhe nëse konservatorët fitojnë 180 vende më 9 qershor, siç pritej, ata do të jenë larg shumicës në parlamentin prej 720 vendesh.

Von der Leyen bëri disa lëshime për Të Gjelbërit dhe Social Demokratët në 2019, dhe disa grupe të krahut të djathtë gjithashtu e mbështetën atë. Por nuk ka gjasa që kjo të ndodhë përsëri këtë vit. Të Gjelbrit janë të zhgënjyer nga politikat e pamjaftueshme të guximshme të klimës, liberalët i shohin ato si problemin kryesor të burokracisë së madhe dhe socialdemokratët janë të zemëruar që Von der Leyen mbështeti Izraelin në konfliktin në Gaza.

Një burim i brendshëm i Bild nga BE thotë se ka dy alternativa të mundshme. Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis dhe ai kroat Andrej Plenkoviq thuhet se shprehën interes. Përflitet edhe për kryetaren e Parlamentit të BE-së, Roberta Metsola, e cila nuk ka përvojë në qeveri, por ka shumë vetëbesim dhe ambicie. /KP/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të vizitojë javës së…