Politikani serb: Serbia po zbrazet për shkak të regjimit të Vuçiqit

22 shkurt 2024 | 08:23

Kryetari i Partisë për Liri dhe Drejtësi (SSP), Dragan Gjilas, tha në Suboticë se “pushtetin në Serbi e mban një grup i organizuar kriminal”, se ajo që po përjetojnë njerëzit në këtë vend është “me të vërtetë e tmerrshme dhe pasojat janë katastrofike”.

Ai përkujtoi se në vitin 2022, sipas të dhënave të Eurostat-it, nga Serbia janë larguar 75 mijë persona të cilët kanë shkuar në vendet e Bashkimit Evropian dhe kanë marrë leje qëndrimi.

“Këtë vit shkollor në klasën e parë të shkollës fillore janë regjistruar 14 për qind më pak fëmijë në krahasim me 12 vjet më parë dhe në Serbi ka 20 për qind më pak ferma bujqësore dhe 250 mijë njerëz më pak merren me bujqësi se 12 vjet më parë. Numri i të punësuarve në sistemin e kujdesit shëndetësor është ulur për 7,000, dhe pasojë e kësaj është borxhi i Serbisë, i cili u rrit nga 15 miliardë në 36 miliardë”, u tha Gjilas gazetarëve në Komitetin e Qytetit SSP në Suboticë.

Ai shtoi se për sa i përket krimit dhe korrupsionit, Serbia është menjëherë pas Rusisë, Bjellorusisë dhe Ukrainës dhe se qeveria “ka filluar seriozisht të vjedhë zgjedhjet”.

“Për ne është rezultat i mirë kur marrim kaq shumë vota për të mposhtur Partinë Progresive Serbe dhe për të qenë pushtet në Serbi”, tha Gjilas dhe kujtoi se 900.000 votat e dhjetorit për listën zgjedhore “Serbia kundër dhunës” është një. rezultat i mirë në këto kushte.

“Besoj se do të luftojmë për kushte të ndryshme zgjedhore dhe se do të përmirësojmë komunikimin me partitë opozitare, sepse pa bashkëpunim dhe qeveri teknike nuk ka mundësi të çmontojmë këtë sistem dhe ta futim Serbinë në Bashkimin Evropian”, tha ai.

Sipas tij, rezultatet e zgjedhjeve tregojnë se SNS po e humb mbështetjen e popullit, për të cilin “Beogradi është një tregues i qartë”, sepse numri i votave që kanë partitë në pushtet është në rënie, “edhe pse po vjedhin gjithnjë e më shumë. , dhe duke shtuar gjithnjë e më shumë votues”

Ai përkujtoi se SSP në zgjedhjet parlamentare në Suboticë ishte e dyta për nga fuqia, e cila është “në të njëjtin nivel me fitoren në Beograd dhe kjo është baza që diçka të ndryshojë atje”.

Kryetari i Komitetit të Qytetit të Partisë për Liri dhe Drejtësi, Robert Shebek, tha se kjo parti në Suboticë po “lufton me dy aparate shtetërore”: Partinë Progresive Serbe dhe Unionin e Hungarezëve të Vojvodinës.

“Edhe në kushte kaq të vështira, me censurë mediatike, presione dhe vjedhje, arritëm t’i mposhtim në disa qendra votimi në qytet dhe vendbanime periferike”, tha ai.

Shebek vlerësoi se edhe zgjedhjet e ardhshme lokale do të jenë “luftë llogore”, por shpreson se opozita do të arrijë një rezultat të mirë në Suboticë duke luftuar së bashku.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Nëna e Alexei Navalny, kritikut të Putinit i cili vdiq…