Reagon Kina pas rrëzimit të balonës nga ShBA-ja

05 shkurt 09:15

Shtetet e Bashkuara kanë rrëzuar një balonë të dyshuar spiune kineze në brigjet e shtetit amerikan të Karolinës së Jugut, një javë pasi ajo hyri në hapësirën ajrore të SHBA dhe shkaktoi një sagë dramatike spiunazhi që përkeqësoi marrëdhëniet midis Pekinit dhe Uashingtonit.

Sulmi ushtarak të shtunën solli reagimin e menjëhershëm nga Kina, e cila paralajmëroi për përgjigjet “e nevojshme” dhe këmbënguli se “anija ajrore civile pa pilot” ishte një balonë kërkimore e motit që kishte humbur në hapësirën ajrore të SHBA “krejtësisht aksidentalisht”, shkruan Al Jazeera.

Zyrtarët e mbrojtjes amerikane thanë se në misionin e së shtunës ishin përfshirë disa avionë luftarakë, por vetëm një avion luftarak F-22 nga Baza Ajrore Langley në Virxhinia – qëlloi në orën 14:39 duke përdorur një raketë 9X supersonike ajër-ajër.

Balona, e cila kishte fluturuar në rreth 18,300 metra (60,000 ft), u rrëzua rreth gjashtë milje detare nga brigjet e Karolinës së Jugut.

Presidenti i SHBA Joe Biden u tha gazetarëve se ai kishte lëshuar një urdhër të mërkurën për të rrëzuar balonën, por Pentagoni kishte rekomanduar të pritej derisa të mund të bëhej mbi ujë të hapur për të mbrojtur civilët nga përplasja e mbeturinave në Tokë.

“Ne e hoqëm atë me sukses dhe dua të komplimentoj aviatorët tanë që e bënë atë,” tha Biden në Maryland.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Policia e Kosovës njofton se me datën 28.01.2023, ka pranuar…