Reuters: Në BE shfaqet frika nga Kina dhe Rusia, gabim historik i Francës

18 tetor 20:31

Përfaqësues të lartë të BE-së janë të shqetësuar për shkak të ndikimit të fuqishëm të Kinës dhe Rusisë në Ballkan dhe kanë akuzuar Francën se ka bërë gabimin historik me refuzimin që ka bërë për hapjen e bisedimeve me Maqedoninë dhe Shqipërinë.

Maqedonia, Shqipëria dhe katër vende tjera ballkanike si Bosnja, Kosova, Mali i Zi dhe Serbia mundohen që të gjejnë drejtë unionit tregëtarë pas luftërave etnike të viteve 90 që ka bërë deri në shkatërimin e ish Jugosllavisë.

Megjithatë, edhe pse 28 vende anëtare e kanë parë si të patjetërsueshme e vendeve të Ballkanit në BE, presidenti francez Makron e ka bllokuar hapjen e bisedimeve.

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kampionati i Kosovës në automobilizëm vazhdon këtë të diel në…