Rreth 330 nominime për Çmimin Nobel për Paqe: Mesin e tyre edhe Navalny, Trump, OBSH dhe COVAX

02 mars 01:00

Përafërsisht 329 nominime kanë konkurruar për çmimin Nobel të Paqes të këtij viti, duke pasqyruar një numër çështjesh të ndezura në të gjithë botën në fushën e të drejtave të njeriut, tha të hënën sekretari i komitetit të dhënies së çmimeve.

“Ky është numri i tretë më i madh i të nominuarve ndonjëherë”, i tha reuters, Sekretari Norvegjez i Komitetit Nobel, Olav Njolstad. Rekord ishte në vitin 2016 me 376 kandidatë.

Nga numri i përgjithshëm i këtij viti, 234 janë individë dhe 95 organizata, raporton dailysabah.

“Kjo pasqyron interesin e madh ndërkombëtar për Çmimin Nobel për Paqe,” tha ai. “Kjo ndoshta tregon ekzistencën e një numri të konflikteve të pazgjidhura, luftërave dhe çështjeve të të drejtave të njeriut në të gjithë botën”, pohoi norvegjezi.

Alexei Navalny i Rusisë, Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe Greta Thunberg e Suedisë janë midis të nominuarve për çmimin e këtij viti.

Programi COVAX, i cili siguron qasje të drejtë në vaksinat kundër COVID-19 për vendet e varfra, është gjithashtu në rrezik, siç janë aktivistja amerikane për të drejtat e njeriut, Stacey Abrams dhe disidentët bjellorusë, Svetlana Tihanovskaya, Maria Kolesnikova dhe Veronica Cepkalo.

Gazetarët pa Kufij, Rrjeti Ndërkombëtar i Gjetjes së Fakteve dhe Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve u emëruan gjithashtu.

Lista përfshin gjithashtu ish-presidentin e SHBA-së, Donald Trump, dhëndrin e tij, Jared Kushner dhe ndihmësin e Kushnerin nga Shtëpia e Bardhë, Avi Berkowitz, i cili kishte rol në ndërmjetësimin e normalizimit të marrëdhënieve midis Izraelit dhe disa kombeve arabe.

Bordi pesë anëtarësh mbajti takimin e parë të premten gjersa do të takohen afërsisht një herë në muaj për të diskutuar kandidatët përpara se të shpallin laureatët në tetor.Telegrafi

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Bebe Rexha tashmë njihet si njëra ndër artistet më të…