Rritet numri i vatrave të zjarrit në Australi

08 nëntor 11:11

Autoritetet australiane kanë thënë se një numër “i paparë” i zjarreve kanë kërcënuar shtetin e Uellsit të Ri Jugor.

Më shumë se 90 vatra zjarri janë shënuar në të gjithë vendin.

Zjarret shumë në zonat e prekura nga thatësira po përkeqësohen nga erërat dhe nxehtësia deri në 35 gradë celsius.

Në disa vende raportohet për njerëz të bllokuar në shtëpitë e tyre, derisa ekuipazhet e shpëtimit janë të paaftë për të shkuar aty, për shkak të fuqisë së zjarreve.

“Ne kurrë nuk kemi parë kaq shumë zjarre”, ka thënë Shane Fitzsimmons, komisioner i Shërbimeve kundër zjarrit.

Autoritetet kanë paralajmëruar disa njerëz, që të kërkonin strehim nga zjarret në vend se të iknin, pasi tani ishte “tepër vonë për t’u larguar”.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Konkludimi i Komisionit Evropian, më 22 tetor, se Kroacia është…