Rusia grumbullon trupat në lindje të Ukrainës, pritet ofensivë e madhe drejt tre qyteteve

03 mars 2024 | 18:11

Rusia po grumbullon forcat e saj rreth Chasiv Yar në Ukrainën lindore ndërsa kërkon të avancojë në rajonin e Donetsk-ut, raportojnë autoritetet në Kiev.

Forcat ruse duket se po tentojnë të kapin qytetin strategjik, i cili shtrihet disa kilometra në perëndim të Bakhmut, i cili ra nën pushtimin rus majin e kaluar, tha Illia Yevlash, një zëdhënës ukrainas për grupin operacional që mbikëqyr vijën e frontit lindor.

Yevlash shtoi se Kremlini shpreson të përparojë drejt qyteteve Kostiantynivka, Kramatorsk dhe Sloviansk.

Ushtria ruse është duke përparuar çdo ditë në pushtimin e territoreve të reja në Ukrainë, ndonëse me ngadalë, teksa ukrainasit po përballen me mungesë municionesh dhe ushtarësh.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar homologun bullgar, Rumen…