Selimi: Ministrja Haxhiu po rrezikon mbrojtjen e të akuzuarve në Hagë

23 prill 13:57

Ish-ministri i Drejtësisë, Selim Selimi, ka reaguar ndaj akuzave që sot i ka bërë ministrja aktuale e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, për tokën e ShKK-së.

Selimi po ashtu ka kundërshtuar  vendimin e ministrisë për deklasifikimin e pagesave për të akuzuarit në Gjykatën Speciale.

Në profilin e tij në “Facebook”, ai ka shkruar se me këtë vendim ministrja po rrezikon mbrojtjen e të akuzuarve duke ndikuar në dobësimin e pozicionit të mbrojtësve të Kosovës.

Postimi i plotë i Selimit:

Të nderuar qytetarë,

Sot Ministrja e Drejtësisë ka mbajtur një konferencë për shtyp ku ka dhënë një sër akuzash rreth punës sime në Ministri me motive krejtësisht politike.

Më lejoni që të ju informoj, që rasti i tokës së ShKK-së është një proces i cili ka filluar para mandatit tim si Ministër. Ministrja Haxhiu e din këtë shumë mirë. Dhënia me qira e tokës ka ndodhur me ankand publik. Paratë shkojnë direkt në Shërbimin Korrektues. Tokën e kemi ruajtur, kemi mbrojtur shërbimin.

Ftoj ministren që ne bazë të Ligjit për qasje në dokumente publike ta publikojë gjithë dosjen. Nëse nuk e bën këtë ministrja, do ta kërkoj zyrtarisht dosjen dhe do ta publikoj.  Njëkohësisht një kopje do ta dorëzoj personalisht në Prokurori. Dosja e ankandit shumë vjeçar e konfirmon këtë gjë.

Gjithashtu me vendimin për deklasifikimin e pagesave për të akuzuarit në Gjykatën Speciale, sot Ministrja ka vendosur që të rrezikojë mbrojtjen e të akuzuarve dhe ta prishë barazinë e armëve, rrjedhimisht duke ndikuar në dobësimin e pozicionit të mbrojtësve të Kosovës.

Spin doktoratë e VV-së kanë bërë një gabim të madh të diversionit dhe kanë zgjedhur që të fillojnë një betejë të cilën do ta humbin.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Në Ditën Ndërkombëtare të Librit dhe të Drejtës së Autorit,…