Shpërthim i fuqishëm në një fabrikë ruse të municionit

08 shkurt 2024 | 08:57

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në fabrikën e municionit Votkinsk, e cila gjendet rreth 50 kilometra nga Izhvesk.

Si pasojë e shpërthimit të fuqishëm, i tërë objekti është përfshirë nga zjarri i madh.

Agjencia shtetërore ruse e lajmeve Tass, ka njoftuar se ekipet kujdestare kanë mësuar se shpërthimi ka ndodhur gjatë kohës sa planifikohej të bëheshin disa testime të motorëve të raketave.

“Ishte një ngjarje e planifikuar, e jo rast urgjent”, u tha nga Tass.

Përveç produkteve për përdorim civil, fabrika ka prodhuar edhe predha për artileri, përfshirë raketat balistike për sistemet raketore Topol M dhe Iskander.

Fabrika që ka një poligon testimi, në fund të vitit të kaluar, ka arritur të nënshkruaj 19 marrëveshje për prodhimin e komponentëve të armëve bërthamore.

Në rrjetet sociale është shpërndarë videoja, që tregon “topin e madh të zjarrtë” që ngritet në qiell pas shpërthimit të fuqishëm.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Sot (e enjte) në orën 18:00 në Paris do të…