Stoltenberg: Mbretëria e Bashkuar është një nga vendet kyçe për mbrojtjen e Ukrainës

09 nëntor 16:07

Mbretëria e Bashkuar është një “komb kryesor” kur bëhet fjalë për mbështetjen e Ukrainës, ka deklaruar Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, sipas The Guardian.

Stoltenberg u prit nga Sekretari i Mbrojtjes Ben Wallace në ushtrinë Lydd dhe kampin e trajnimit në Kent, ku vullnetarët ukrainas po trajnohen për të luftuar kundër Rusisë .

“Mbretëria e Bashkuar është një aleat kryesor dhe kyç kur bëhet fjalë për mbrojtjen e Ukrainës. I jam shumë mirënjohës Britanisë së Madhe, sepse kjo është vërtet e rëndësishme, bën ndryshim çdo ditë në fushën e betejës.

Mbretëria e Bashkuar e ka mbështetur Ukrainën jo vetëm me pajisje, por edhe me trajnime, dhe trajnimi që kam parë këtu sot nga Mbretëria e Bashkuar dhe kanadeze është jashtëzakonisht i rëndësishëm dhe u jam shumë mirënjohës,” tha Stoltenberg.

Stoltenberg e përshkroi gjithashtu mundësinë e fitores së Rusisë në Ukrainë si “një katastrofë”, duke shtuar:

Jo vetëm për popullin ukrainas, por do të jetë gjithashtu e rrezikshme për ne, sepse atëherë do t’i dërgojë një mesazh presidentit Putin dhe liderëve të tjerë autoritarë se nëse përdorin forcën brutale ushtarake, ata mund të arrijnë qëllimet e tyre.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Trajneri i Dritës, Ardian Nuhiu ka folur në një konferencë…