Sveçla tregon nëse ka një vendim për heqjen e orës policore

28 maj 00:14

Ministri i Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla ka folur për situatën e krijuar si pasojë e pandemisë dhe për masat që janë vendosur me qëllim të parandalimit të përhapjes së virusit Covid-19.

Sveçla ne DPT të Fidani në T7 ka thënë se nuk ka informacion nëse do të hiqet ora policore në vend, duke theksuar se ky është vendim që merret nga Ministria e Shëndetësisë.

“Ministria e Shëndetësisë është përgjegjëse për marrjen e vendimeve të caktuara. Nuk jam i njoftuar me detaje meqenëse është vendim që e merr Ministria e Shëndetësisë”, ka thënë Sveçla.

Ai shtoi se ka fatkeqësisht ka policëqë kanë humbur jetën si pasojë e infektimit me Covid-19 dhe shtoi se policët me sëmundje kronike do të kenë prioritet në vaksinim.

Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia dje ka aprovuar kërkesën e Asociacionit të Komunave të Kosovës për heqjen e kufizimit të lirisë së lëvizjes.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Deputeti i PDK-së, Elmi Reçica sot në Kuvendin e Kosovës,…