Tragjedia e Schumacherit, ish-shefi i Mercedesit zbulon një detaj të padëgjuar deri më sot

06 mars 2024 | 13:21

Ish-shefi i Mercedesit, Norbert Haug, ka këmbëngulur se Michael Schumacher nuk rrezikonte kur skijonte, pasi gjithmonë kishte shfaqur kujdes.

Shtatë herë kampioni i botës në Formula 1 pësoi lëndimin që i ndryshoi jetën në një aksident tragjik në dhjetor 2013. Schumacher pësoi një rrëzim, duke goditur kokën në një gur, duke e lënë atë në koma për 250 ditë. Për Haug, situata është bërë edhe më e dhimbshme nga fakti se shoku i tij i ngushtë ishte po aq i kujdesshëm sa ata shkonin së bashku për skijim.

Ai ka thënë për gazetën gjermane “Bild”: “Sigurisht që është turp ajo që ndodhi në një udhëtim vërtet të padëmshëm për ski. Unë mund të siguroj se Michael nuk ishte një skiator që merrte rreziqe. Ai ishte veçanërisht i kujdesshëm kur bënte ski dhe, sipas mendimit tim, i kishte nën kontroll gjërat shumë, shumë mirë. Kjo ishte një fatkeqësi e vërtetë”.

Haug ishte kreu i motorsportit për Mercedes kur Schumacher u rikthye në Formula 1 me ekipin në vitin 2010. Duke qenë i përfshirë në sport që nga vitet ’90-ta, ai kishte krijuar një lidhje të fortë me bashkatdhetarin e tij. 71-vjeçari riktheu “kujtimet e mrekullueshme” që ata ndanë si në pistë ashtu edhe jashtë saj, duke shpjeguar se si Schumacher do të dëshironte të garonte fort, si dhe festonte shumë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Universiteti i Prishtinës, në fokusin e vazhdueshëm për përmirësimin e…