‘Transfermarkt’: Nga përfaqësueset e kualifikuara në ‘Euro 2024’, Shqipëria e dyta me vlerën më të vogël të ekipit në treg

20 nëntor 2023 | 16:00

Shqipëria e udhëhequr nga trajneri brazilian Sylvinho, është renditur si e dyta më pak e shtrenjtë ndër kombëtaret që kanë garantuar një vend në “Euro 2024”.

Në krahasim me vlerat e shprehura në miliona euro të skuadrave të tjera që kanë siguruar kualifikimin, kombëtarja kuqezi shfaqet menjëherë pas ekipit rumun në këtë listë të kostos së përgjithshme të lojtarëve, ndërsa Anglia e trajnerit Gareth Southgate qëndron në majë, me një vlerë të vetme që shkon përtej një miliard euro, bashkë me Francën.

Kombëtarja shqiptare, e cila arriti të rezervoje biletën për në turneun e madh Evropian në edicionin e vitit 2024, tregon se grupi i lojtarëve që kanë kontribuar në kualifikimin nëpërmjet ndeshjeve të Grupit E dhe që priten të përfaqësojnë vendin në këtë ngjarje të madhe sportive, ka një vlerë totale të ngjashme me gjysmën e vlerës së lojtarit të shquar francez Kylian Mbappe.

Ja si paraqitet renditja e kombëtareve, sipas të dhënave nga “Transfermarkt”:

RUMANIA – Vlera totale si kombëtare 73.28 milionë euro. Më i vlefshmi – Radu Dragusin: 10 milionë euro

SHQIPËRIA – Vlera totale si kombëtare 81.7 milionë euro. Më i vlefshmi – Kristjan Asllani: 12 milionë euro

HUNGARIA – Vlera totale si kombëtare 147.4 milionë euro. Më i vlefshmi – Dominik Szoboszlai: 70 milionë euro

SLLOVAKIA – Vlera totale si kombëtare 167.3 milionë euro. Më i vlefshmi – Milan Skriniar: 50 milionë euro

SKOCIA – Vlera totale si kombëtare 184.4 milionë euro. Më i vlefshmi – Andrew Robertson: 40 milionë euro

TURQIA – Vlera totale si kombëtare 187.1 milionë euro. Më i vlefshmi – Hakan Calhanoglu: 40 milionë euro

ZVICRA – Vlera totale si kombëtare 209.4 milionë euro. Më i vlefshmi – Manuel Akanji: 38 milionë euro

AUSTRIA – Vlera totale si kombëtare 281.7 milionë euro. Më i vlefshmi – David Alaba: 40 milionë euro

DANIMARKA – Vlera totale si kombëtare 340.1 milionë euro. Më i vlefshmi – Rasmus Hojlund: 65 milionë euro

BELGJIKA – Vlera totale si kombëtare 448.8 milionë euro. Më i vlefshmi – Jeremy Doku: 60 milionë euro

HOLANDA – Vlera totale si kombëtare 462 milionë euro. Më i vlefshmi – Xavi Simons: 70 milionë euro

GJERMANIA – Vlera totale si kombëtare 665 milionë euro. Më i vlefshmi – Jamal Musiala: 110 milionë euro

SPANJA – Vlera totale si kombëtare 814 milionë euro. Më të vlefshmit – Rodri dhe Pedri: 100 milionë euro

PORTUGALIA – Vlera totale si kombëtare 921.5 milionë euro. Më i vlefshmi – Rafael Leao: 90 milionë euro

FRANCA – Vlera totale si kombëtare 1.1 miliard euro. Më i vlefshmi – Kylian Mbappe: 180 milionë euro

ANGLIA – Vlera totale si kombëtare 1.3 miliard euro. Më i vlefshmi – Jude Bellingham: 150 milionë euro.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar për kaosin e…