Trump: Sanksionet kanë filluar të ndikojnë tek Koreja Veriore

02 janar 2018 | 17:21

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka thënë gjatë ditës së sotme se bisedimet në mes të Koresë Veriore dhe Koresë Jugore janë shenjë se Pheniani është duke u ndikuar nga sanksionet që i janë vënë, pas testimeve të raketave balistike dhe armëve bërthamore, transmeton Reuters.

“Sanksionet dhe ‘presionet’ e tjera kanë filluar të kenë ndikim të madhe tek Koreja Veriore. Ushtarët janë duke ikur me rrezik drejt Korese Jugore”, ka thënë Trump përmes një postimi në Twitter.

“Njeriu i raketave tani dëshiron të bisedojë me Korenë Jugore për herë të parë. Ndoshta ky është lajm i mirë, ndoshta jo, do të shohim”, ka thënë presidenti Trump.

Këto reagime të Trumpit kanë ardhur pas deklaratave të liderit verikorean, Kim Jong Un se ka mundësi për zhvillimin e bisedimeve në mes të dy vendeve për të diskutuar pjesëmarrjen e një ekipi të Koresë Veriore në Lojërat Olimpike Dimërore që nisin muajin tjetër në Pieonçang.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Visar Ymeri, kryetari i deritashëm i Lëvizjes Vetëvendosje, ka dhënë…