Zgjedhjet në SHBA, Bideni i kënaqur: Rezultatet më të mira se sa pritej

10 nëntor 09:29

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, ka shprehur lehtësim pasi demokratët shmangën fitimet e mëdha republikane në zgjedhjet afatmesme të SHBA-së.

Republikanët po shkojnë drejt kontrollit të Dhomës së Përfaqësuesve, por Biden vuri në dukje se një “valë e kuqe gjigante” nuk u materializua të martën mbrëma.

Secila palë mund ta fitojë ende Senatin, i cili varet nga tre gara që janë shumë afër për t’u thirrur.

Partia në pushtet, aktualisht Demokratët, zakonisht pëson humbje në zgjedhjet e para afatmesme të presidentit.

Strategët republikanë kishin shpresuar për fitore gjithëpërfshirëse, duke pasur parasysh se inflacioni është në nivelin më të lartë të 40 vjetëve dhe vlerësimet e miratimit të Bidenit janë relativisht të ulëta.

Megjithatë, të dhënat e sondazhit sugjerojnë se votuesit mund të kenë ndëshkuar republikanët për përpjekjet e tyre për të kufizuar qasjen ndaj abortit.

Duke folur në Shtëpinë e Bardhë të mërkurën pasdite, Biden tha se rezultatet e deritanishme e kishin bërë atë të marrë një “psherëtirë lehtësimi”.

“Ishte një ditë e mirë, mendoj, për demokracinë”, tha ai dhe shtoi se optimizmi i tij ishte shfajësuar dhe kishte mundur gazetarët që kishin parashikuar humbje të mëdha demokratike.

I kënaqur nga nata më e mirë se sa pritej, Biden tha se planifikon të kandidojë për rizgjedhje në vitin 2024.

“Synimi ynë është të kandidojmë përsëri, ky ka qenë qëllimi ynë”, u tha gazetarëve ai, i cili mbush 80 vjet këtë muaj.

Ndërkohë, republikanët po i afroheshin 218 vendeve që u nevojiten për të hequr kontrollin e Dhomës nga Demokratët.

Nëse republikanët fitojnë njërën nga dhomat e Kongresit, ata do të jenë në gjendje të bllokojnë agjendën e presidentit. Shtëpia e Bardhë është gjithashtu e përgatitur për hetime të Kongresit mbi administratën e Bidenit.

Presidenti tha se ishte i përgatitur të punonte me republikanët dhe se do të priste bisedimet dypartiake javën e ardhshme.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Para moshës së pensionimit, nëse kontribuuesi bëhet përfitues i Pensionit…