Arrestohen 22 zyrtarë të lartë në Bosnje, në mesin e tyre edhe shefi i Policisë Speciale

22 prill 2024 | 21:56

Me urdhër të Gjykatës së Bosnjë dhe Hercegovinës, policia arrestoi 22 individë në tre qytete të ndryshme, duke përfshirë zyrtarë të lartë të policisë dhe anëtarë të tjerë të institucioneve të zbatimit të ligjit.

Në aksionin në vazhdim të quajtur “Lidhja e zezë 2”, policia bastisi “dhjetëra lokacione” njëkohësisht në Sarajevë, Zenicë dhe Mostar, sipas medias së huaj.

“Qëllimi i operacionit është të shënjestrojë disa persona të dyshuar, si persona fizikë ashtu edhe juridikë. Në mesin e të arrestuarve janë zyrtarë të lartë të agjencive policore dhe institucioneve të zbatimit të ligjit”, tha të hënën Zyra e Prokurorit të nivelit shtetëror.

Në mesin e të arrestuarve të konfirmuar janë Mustafa Selmanoviç, shef i Policisë Speciale të Administratës së Policisë së Federatës dhe biznesmeni Gordan Memija.

Siç raportojnë mediat, policia ka bastisur edhe zyrën e shefit të Administratës së Policisë së Federatës, Vahidin Munjic, zyrtarët e të cilit janë ende në kërkim.

“Aktivitetet janë të përqendruara në ndjekjen penale të individëve të dyshuar për krim të organizuar, trafik të paautorizuar të sasive të mëdha të narkotikëve, pastrim parash dhe vepra të tjera penale”, tha Prokuroria, duke shtuar se mbështetje për hetimin është dhënë nga FBI, DEA dhe EUROPOL.

Zyra e Prokurorit tha se provat nga aplikacionet e komunikimit të koduar Sky ECC dhe Anom, të përdorura nga kriminelët për komunikim të sigurt, u përdorën në proces.

Kjo nuk është hera e parë që policia boshnjake arrestoi oficerët e saj. Në korrik 2023, policia në kantonin Zenicë-Doboj arrestoi 16 oficerë nga stacioni policor në Kakanj, në veri të Sarajevës.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Një kamerë e vendosur brenda një veture, shfaq momentin kur…