Edhe Hahni kundër taksës ndaj mallrave serbe

21 nëntor 2018 | 23:10

Johannes Hahn, Komisionieri për Zgjerim i Bashkimit Evropian, përmes një postimi në llogarinë e vet në “Twitter”, ka përshëndetur deklaratën e përfaqësueses së lartë të BE-së, Federica Mogherini, se taksa e Kosovës ndaj mallrave të importuara prej Serbisë është shkelje e CEFTA-s.

Sipas Hahnit, kjo taksë shkel parimet e tregtisë së lirë në regjion.

“Ky akt -që  po ashtu dëmton konsumatorët dhe bizneset kosovare – duhet të kthehet prapa menjëherë. Kosova mban kryesimin e CEFTA-s dhe për këtë ka përgjegjësi të veçantë. Do të marr pjesë në javën e CEFTA-s në Prishtinë së shpejti dhe pres që kjo të zgjidhet deri atëherë”, ka shkruar Hahn.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Presidenti i FSHF-së, Armand Duka, një ditë pas fitores me…