Haxhiu jep detaje për zjarrin në IML: Nga vlerësimet fillestare nuk ka pasur djegie të mbetjeve mortore, arkivës dhe mostrave

21 nëntor 2023 | 15:29

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar pas zjarrit që ka përfshirë të martën Institutin e Mjekësisë Ligjore (IML).

Ajo ka thënë se nga vlerësimet fillestare nuk ka pasur djegie ose dëmtim të mbetjeve mortore, arkivës së IML-së dhe mostrave.

“Rreth orës 08:00 të mëngjesit, nga drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore, Ditor Haliti, jam njoftuar që dy zyra në katin e dytë në objektin e IML, janë përfshirë nga zjarri. Ekipet e zjarrëfikësve, policia, prokuroria menjëherë kanë shkuar në vendin e ngjarjes. Nga vlerësimet fillestare, nuk ka pasur djegie ose dëmtim të mbetjeve mortore, arkivës së IML-së dhe mostrave.  Ekipet e forenzikës, ekspertët e zjarrit dhe të elektroteknikës janë ende duke e kryer punën e tyre me qëllim që të dihen shkaqet e zjarrit. Policia dhe prokuroria po ashtu janë duke bërë punën e tyre. Për shkak të atyre që kanë ndodhur në IML ndërvite, me të drejtë qytetarët mund të jenë të shqetësuar lidhur me këtë mirëpo pa kuptuar shkakun e zjarrit nuk mund të japim informacione më shumë. Sapo të kemi informacione më të detajuara lidhur me rastin, do të njoftojmë me kohë”, ka shkruar Haxhiu në “Facebook”.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Blerando ka debatuar me Santianën për formën se si ec…