Këto janë klubet e licencuara për garat evropiane

25 maj 12:03

Federata e Futbollit e Kosovës, përkatësisht, Komisioni i Shkallës së Parë për licencimin e klubeve për garat e UEFA-së pas shqyrtimit të dokumentacionit të klubeve aplikuese për licencim, në bazë të kritereve të plotësuara ka marrë vendim për licencimin e këtyre klubeve të Superligës së meshkujve, për garat e UEFA-s për edicionin 2022/23: KF Ballkani, FC Drita, SC Gjilani dhe KF Llapi.

Ndërkaq nga Liga e Parë e femrave për licencë kanë aplikuar KFF Ep-Com dhe KFF Mitrovica. KFF Mitrovica është licencuar, kurse aplikimi i KFF Ep- Com është refuzuar nga Komisioni i Shkallës së Parë, ndërsa pas ankesës së këtij klubi, Komisioni i Shkallës së Dytë ka vendosur që edhe KFF Ep-Com të licencohet.

Për shkak të mospërmbushjes së të gjitha kritereve të kërkuara nga Superliga e meshkujve nuk janë licencuar FC Prishtina, KF Dukagjini, FC Malisheva dhe KF Drenica.

Klubet e palicencuara, kanë afat ankese sipas rregullores së UEFA-s për licencimin e klubeve për garat evropiane.

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Roma dhe Feyenoordi sonte e kërkojnë trofeun e parë të…