Limaj: S’ka ndarje apo shkëmbim territoresh me Serbinë

10 janar 21:50

Sipas bashkëkryesuesit të Ekipit Negociator për dialogun me Serbinë, Fatmir Limaj, ndarja e Kosovës apo shkëmbimi i territoreve nuk është opsion në tryezën e bisedimeve.

Ai në “Rubikon” të “KTV”-së ai bëri të ditur se përfundimisht një marrëveshje e tillë nuk do të jetë e pranueshme.

Madje ai ka deklaruar,  se nëse Serbia nuk do të jetë e gatshme për një marrëveshje gjithëpërfshirëse ku nuk përfshihet ndarja e shkëmbimi atëherë do të presin meqë, siç tha ai, nuk mund të bëjnë një marrëveshje në presion të kohës.

“Nëse Serbia nuk është e gatshme për një marrëveshje përfundimtare atëherë presim siç kemi pritur deri tash. Ne jemi të gatshëm të bisedojmë dhe kjo është e rëndësishme për Kosovën që të prezantohet mirëpo Kosova nuk shkon të bisedojë për ndarje. Me sa di unë është një zë unik që thotë me marrëveshjen duhet të pajtohen dy palët dhe ne me ndarje nuk pajtohemi”, ka thënë Limaj.

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ministria e Infrastrukturës (MI), pas kërkesës zyrtare nga ana e…