Mustafa: Situata në veri, më e rëndë sesa para një jave

07 nëntor 13:36

Ish-kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se situata aktuale në veri të vendit është më serioze sesa ka qenë ditë më parë.

Mustafa ka deklaruar se bashkëpunimi i ngushtë, sidomos me Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka qenë gjithmonë një faktor kyç për Kosovën dhe stabilitetin e saj.

“Të gjitha proceset më të rëndësishme në Kosovë, që nga Rambueja e deri më tani i kemi kapërcyer duke bashkëpunuar ngushtë sidomos me ShBA-në. Prandaj, jo vetëm këtë fazë por edhe çdo sfidë në të ardhmen duhet ta bashkërendisim me Shtetet e Bashkuara. Nuk duhet të ndihemi keq se jemi shtet i vogël dhe t’ua kthejmë fjalën partnerëve tanë strategjik, sepse ata e dinë së paku sa ne sesa jemi sovran, kur akoma nuk e mbikëqyrim plotësisht një pjesë të territorit, kur për paqen kujdeset NATO-ja dhe është në fuqi Rezoluta 1244 e KS”, ka thënë Mustafa për “Indeksonline”.

Më tutje, ish-lideri i LDK-së ka thënë se Kosovë është futur në grackën e Serbisë, duke vlerësuar se është e pamundur të zgjidhet situata në veri pa bashkëpunim të plotë me Bashkimin Evropian dhe ShBA-në.

“Kosova është futur në grackën e Serbisë. Situata tani është tepër më e rëndë sesa para një jave. Është vështirë, për vlerësimin tim edhe e pamundur, që të zgjidhet problemi me komunat e veriut pa bashkëpunuar ngushtë me ShBA-në dhe BE-në. Prandaj do duhej të respektohen kërkesat për prolongim të masave për tabelat dhe të fokusohet në marrëveshjen gjithëpërfshirëse (e cila i zgjidhë edhe tabelat)”, ka thënë Mustafa, duke shtuar se realizimi i kërkesës së ndërkombëtarëve, lidhur me asociacionin është e ndërlikuar, pasi ka ndryshuar ambienti dhe momentumi.

“Kërkesa për asociacionin tani është më e ndërlikuar, sepse ka ndryshuar ambienti dhe momentumi. Ndryshe do të ishte që të bisedohej për këtë temë pa presion politik e ndryshe më një kushtëzim të qartë serb dhe në një presion të madh dhe shumë konkret ndërkombëtar”, ka thënë Mustafa.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Në praninë e familjarëve të dëshmorit të kombit “Afrim Krasniqi”…