Ndahen resoret në Qeverinë e re të Maqedonisë, ja sa ministri merr VLEN

22 maj 2024 | 21:31

Tashmë raportohet se janë ndarë resoret ndërmjet VMRO-së dhe VLEN-it, derisa pritet që këto të bëhen publike zyrtarisht të premten, shkruan Alsat.

Kryetari i ardhshëm i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, do të jetë kryetari i Alternativës, Afrim Gashi. Përpos, kryeparlamentarit, Alternativës do t’i takojnë edhe Eurointegrimet.

Po ashtu, Alternativa, do ta ketë edhe zv/ministrin e Arsimit dhe zv/ministrin për Bashkësi Etnike.

Lëvizja Demokratike e Izet Mexhitit do ta merr postin e zv/kryeministrit të parë të Qeverisë, post që më herët i ka takuar Artan Grubit, Ministrinë e Ambientit dhe dy zv/ministra, atë të Transportit dhe të Ministrisë së Brendshme.

Lëvizja e Besa do të udhëheq me Ministrinë e Ekonomisë dhe Ministrinë e Punës dhe Politikës Sociale. Gjithashtu Besës do t’i takojë edhe zv/ministri i Kulturës.

Arben Taravarit do t’i takojë Ministria e Shëndetësisë, Ministria pa resor, zv/ministri i Mbrojtjes dhe zv/ministri i Bujqësisë. 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Gjykata Themelore e Prishtinës ka refuzuar aktakuzën ndaj këngëtarit Sinan…