Në Mitrovicë shfaqen posterët ‘Putini në Kosovë’

06 nëntor 13:50

Largimi nga institucionet i përfaqësuesve politikë të serbëve të Kosovës ka bërë që gjatë të shtunës të ketë tensione në pjesën veriore të vendit.

Lista Serbe, partia më e madhe e serbëve, ka vendosur të largohet nga institucionet qendrore të Kosovës si dhe nga komunat në veri të vendit.

Këtë vendim, Lista Serbe ka marrë pas vendimit të autoriteteve të Kosovës për suspendimin e drejtorit të Policisë për rajonin e veriut, Nenad Gjuriq.

Gjuriqi ishte suspenduar pasi refuzoi të zbatojë vendimin për riregjistrimin e makinave që kanë targa të lëshuara nga Serbia në ato të Republikës së Kosovës.

Pas këtij veprimi, pjesëtarët e Policisë së Kosovës nga komuniteti serb zhveshën uniformat e tyre. Është thënë se ky vendim vlen deri në një njoftim, siç e quajtën ata, të arsyeshëm të Prishtinës për të respektuar marrëveshjet e Brukselit.

Për të mos mjaftuar kjo, që nga dita e djeshme strukturat paralele serbe të drejtuar nga bandat kriminale kanë vazhduar të kërcënojnë me destabilizim të vendit. Të shtunën në mesnatë është publikuar një video ku shihen disa persona të maskuar në veri të Kosovës.

Sipas pamjeve të siguruara nga Istraga, vërehet se këta të maskuar shtënë me armë dhe bërtasin duke thënë se janë kthyer, duke aluduar për Kosovën.

Po ashtu, në Mitrovicë të Veriut janë shfaqur posterët me mbishkrimin “Putini në Kosovë” së bashku me flamurët rusë, krah atyre serb.

Situata në veri të Kosovës nuk është aspak e qetë, madje burime brenda organeve të sigurisë kanë bërë me dije se në 12 vjetët e fundit asnjëherë situatë më e “turbullt” se tani nuk ka qenë në këtë pjesë të vendit.

Kjo mbase për faktin edhe të implikimit të drejtpërdrejt të shërbimeve ruse, në organizimin për të shkaktuar incidente në veri të Kosovës. /Kosovapress

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Lëvizja për Bashkim (LB) ka vlerësuar se dorëheqja e serbëve…