Parashikimi i motit për pesë ditët e ardhshme

10 dhjetor 2023 | 14:55

“Prishtina Weather” ka njoftuar se javën e ardhshme temperaturat do të rriten dhe se do të ketë reshje shiu.

Ndërsa në fundjavë priten edhe reshje shiu.

“Nga mesi i javës një shtjellë ciklonike kalon përgjatë pjesëve veriore të rajonit, që do të sjell kushte për të reshura shiu ditën e enjte, ndërkohë me shtrirjen e masave më të ftohta ajrore deri në fundjavë reshjet e shiut shndërrohen edhe në borë.  Temperaturat pësojnë rënie të premten në 5C, e deri në mbrëmje edhe në 0C e 1C. Kushte më stabile në fillim të javës, me më pak qarkullim ajror, mbajnë ndotësit ajror të ngujuar pranë sipërfaqes, duke rritur koncentrimet e tyre edhe në vlera të larta të ndotjes.  Indeksi i cilësisë së ajrit shkon edhe në vlera shumë të dobëta dhe shkurtimisht edhe në jashtëzakonisht të dobëta.  Ditën e mërkurë pritet një përmirësim, pasi erërat jugore largojnë ndotësit, ndërsa indeksi do të zbres edhe në vlera të pranueshme”, ka njoftuar “Prishtina Weather”.

Parashikimi i motit për pesë ditët e ardhshme:

11.12 – Mjegull në ultësira që mund të mbetet edhe gjatë ditës.  Në pjesë tjera intervale më të gjata me diell.  Më vonë vranësirat shtohen, me mundësi për reshje shiu e bore përreth viseve malore në perëndim e veri të vendit.

12.12 – Reshje shiu orëve të mëngjesit.  Ditën vranësira e intervale me diell.

13.12 – Më butë, kryesisht me vranësira.

14.12 – Kryesisht vranët dhe me shi kohëpaskohe.

15.12 – Kryesisht vranët, herë-herë reshje të dobëta shiu, që deri në mbrëmje shndërrohen edhe në reshje bore.

Era frynë kryesisht nga krahu jugor, fillimisht lehtë 1-3m/s, e të mërkurën edhe mesatare deri në 9m/s.  Nga dita e enjte ndryshon drejtimin në veriore-verilindore.

Shtypja atmosferike pëson rënie nga mesi i javës, por më pas shënon një rritje, lartë mbi normale, deri në fundjavë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Populli iranian do ta mposhtë përfundimisht autoritarizmin e vendosur nga…