Reali siguron pozitën e parë

27 nëntor 23:06

Real Madrid ka mposhtur 2-0 Roma-n në Olimpico duke siguruar vendin e parë të grupit G të Champions League. Pas një pjese të parë të vakët, skuadra e Solari-t mori frenat e lojës në dorë pas pushimit duke bërë një paraqitje dominuese ndaj Roma-s që i kishte dhënë shumë hapësira të rinjve pasi kishte siguruar kualifikimin. Ndeshja është e fortë dhe në shumicën e rasteve e barabartë. Real ka më shumë topin nën kontroll por nuk arrin ta shfrytëzojë për të krijuar mundësi goli kjo edhe për shkak të mbrojtjes solide të Roma-s. Mundësia e parë e mirë ishte e vendasve pas pak më shumë se gjysmë ore, ndërsa Cengiz Under ka humbur një rast me portën e boshatisur në fund të pjesës së parë. Se si e ka humbur, atë e di vetëm ai.

Pas pushimit ka vetëm një ekip në fushë, dhe ai është Real Madrid. Që në minutën e 47’ Los Blancos zhbllokojnë rezultatin me Gareth Bale. Duheshin tre gabime të Roma-s brenda një aksioni që sulmuesi uellsian, deri në atë moment i padukshëm, të shënonte golin e avantazht. Goli i dha vetëbesim miqve dhe në minutën e 59’ erdhi goli i sigurisë. Ishte Lucas Vazquez ai që dyfishoi rezultatin pas pasimit me kokë të Benzema brenda zonës. Ritmi i lojës mbetet i lartë teksa Real vazhdon të dominojë ndaj një Roma që luan me shumë lojtarë të rinj pasi ka siguruar kualifikimin.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Presidenti shqiptar, Ilir Meta, një natë para festës së Flamurit,…