Scholzi thotë: Zgjedhjet në veri dhe Asociacioni duhen bërë tani

29 qershor 2023 | 09:31

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, në një konferencë të përbashkët për media me homologun e tij nga Maqedonia e Veriut, Dimitar Kovaçevski, ka thënë se Kosova dhe Serbia duhet të bëjnë menjëherë hapa drejt implementimit të Marrëveshjes së Brukselit (27 shkurt) dhe Aneksit të Ohrit (18 mars).

“Ekziston një marrëveshje e propozuar dhe negociuar nga dy vendet që pasqyron një kontratë që do të rregullojë bazat e marrëdhënieve dhe që tani duhet të vihet në jetë. Kjo përfshin një seri të tërë marrëveshjesh dhe ato tani duhet të zbatohen”, ka thënë Scholz.

Ai ka folur edhe për domosdoshmërinë e zgjedhjeve të reja lokale në katër komunat veriore të Kosovës të banuara me serbë etnikë – Zvecan, Leposaviq, Zubin Potok dhe Mitrovicë e Veriut – dhe themelimin e menjëhershëm të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe në Kosovë.

“Nga këndvështrimi ynë, është e rëndësishme që të gjithë të kontribuojnë në shtensionim, që të mbahen sa më shpejt zgjedhjet në komunat serbe në Kosovë, që të ketë një pjesëmarrje të lartë dhe që të zgjedhurit të mos jenë vetëm formalisht aty, por që të jenë kryetarë legjitimë, që të zbatohet pjesa e marrëveshjes mbi Asociacionin e Komunave [me shumicë] Serbe. Kjo duhet bërë tani”, ka thënë Scholz.

Duke komentuar vargun e “masave ndëshkuese” që janë pregatitur nga Bashkimi Evropian ndaj Kosovës për shkak të mospërfilljes së kërkesave të tyre nga kryeministri Albin Kurti për uljen e tensioneve në veri, kancelari gjerman tha se po bëjnë përpjekje që këtë ta kuptojnë të gjithë.

“Ne po bëjmë përpjekje që këtë ta kuptojnë të gjithë. Kjo vlen për Bashkimin Evropian dhe të ngarkuarin e Komisionit Evropian. Kjo vlen për Francën, Gjermaninë, Italinë dhe Shtetet e Bashkuara, të cilat janë të përfshira intensivisht në këtë proces”, ka deklaruar kancelari gjerman.

Në prag të Samitit të BE-së në Bruksel ku do të flitet edhe për tensionet në Kosovë, ai ka shprehur optimizmin se në fund të procesit, të gjithë do të kenë sukses dhe të gjithë lojtarët në terren do të japin kontributin e tyre për, sic theksoi ai, fqinjësi të mirë mes të dy vendeve ballkanike.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
“Në Shkodër si një herë në herë, rrena, pluhun, balt,…