Serbia pezullon fushatën e çnjohjeve ndaj Kosovës?

04 qershor 15:15

Serbia ka pranuar të pezullojë fushatën për tërheqjen e njohjeve të pavarësisë së Kosovës, kanë konfirmuar burimet diplomatike në Bruksel për Radio Evropa e Lirë në gjuhën serbe.

Është thënë gjithashtu se autoritetet e Beogradit dhanë pëlqimin e tyre në mënyrë që të kontribuojnë në atmosferën për rifillimin e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

Presidenti Aleksandar Vuçiq tha se Serbia është gjithmonë në favor të një dialogu me Prishtinën. “Si pjesë e vullnetit të mirë për të krijuar një atmosferë të favorshme për vazhdimin e dialogut, palët në Beograd kanë rënë dakord të mos vazhdojnë me këtë fushatë”, ka deklaruar një burim i lartë diplomatik në BE për gazetarët.

Një nga zyrtarët e lartë të Bashkimit Evropian që merret me procesin e dialogut theksoi se fushata e Serbisë është një “çështje irrituese”.

“Ne kemi nevojë për të ndërtuar një moment pozitiv, jo të irritojmë njëri-tjetrin”, tha ai.

Numri i vendeve që tërhoqën njohjen e pavarësisë së Kosovës, e cila u shpall në vitin 2008, si rezultat i përpjekjeve diplomatike të Serbisë, është i panjohur.

Sidoqoftë, zyrtarët serbë, përfshirë presidentin Aleksandar Vuçiq, nuk e fshehin se ata drejtuan diplomacinë e tyre në këtë drejtim. Serbia gjithashtu ka mbrojtur hapur pozicione kundër pranimit të Kosovës në organizatat ndërkombëtare, të tilla si Interpol dhe UNESCO./k.kosova/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Afro-amerikani George Floyd, vdekja e të cilit në duart e…