Sulmohet një ekip i vaksinimit në Pakistan

18 shkurt 11:17

Një polic është vrarë dhe tre të tjerë janë plagosur në Pakistan, nga shpërthimi i një bombe të vendosur në rrugë që kishte në shënjestër një automjet policie.

Vetura e policisë po shoqëronte punonjësit e shëndetësorë, të cilët ishin pjesë e një fushate vaksinimi në rajon kundër sëmundjes së poliomelitit.

Deri më tani, askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për sulmin që ndodhi në Kolaçi, një qytet që kufizohet me Afganistanin, por talibanët kryejnë sulme të rregullta kundër punonjësve që bëjnë vaksinimin, duke pretenduar se fushatat e tyre janë një komplot perëndimor për të sterilizuar fëmijët.

Forcat e sigurisë janë vënë në kërkim të sulmuesve, ka thënë zyrtari i policisë Wahid Khan.

Sulmi ka ndodhur pasi Pakistani, më 17 shkurt, nisi një fushatë tre-ditore të vaksinimit në shkallë vendi kundër sëmundjes së poliomelitit.

Pakistani, Afganistani dhe Nigeria janë tre vendet e vetme në botë ku poliomieliti është akoma endemik.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Gara më e fortë në futboll, Liga e Kampionëve, rikthehet…