Thaçi: Nisma e deputetëve për Specialen nuk është shfuqizim, por alternativë

27 dhjetor 15:04

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se nisma e deputetëve për Gjykatën Speciale nuk është një kërkesë për të sfiduar gjykatën, por është alternativë, sikurse që kanë edhe vendet e tjera të ish-Jugosllavisë: Kroacia, Bosnja dhe Serbia.

Ai në një intervistë për “Radion Evropa e Lirë” ka thënë se nuk i inkurajon deputetët rreth kësaj nisme, por nëse Kuvendi e aprovon atë, do ta nënshkruante si president.

Thaçi u bën thirrje deputetëve që me urgjencë ta ratifikojnë Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi dhe ta evitojnë izolimin e mëtutjeshëm të Kosovës.

Ndërsa në lidhje me dialogun me Serbinë, presidenti Thaçi shprehet se është i gatshëm t’i prijë edhe fazës finale deri në njohjen reciproke mes dy vendeve.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Në fillim si futbollist dhe tani edhe si politikan, George…