Tre të burgosur arratisen nga burgu në Grenada

24 shkurt 2024 | 13:20

Tre të burgosur janë arratisur nga qelia në Grenada dhe kanë ekzekutuar dy amerikanë.

Dy viktimat ishin në jaht kur tre të burgosurit i sulmuan. Ata më pas rrëmbyen jahtin që të kalonin nga Grenada në Shën Vincent dhe Grenadine, sipas policisë së Grenadës.

Policia në vendin e vogël të Karaibeve tha se “aktualisht po punon për të gjetur pista që sugjerojnë se dy banorët e jahtit mund të jenë vrarë”, shtohet në deklaratë. “Besohet se pasagjerët e jahtit ishin shtetas amerikanë”.

Tre të dyshuarit tani janë kthyer në paraburgim pas arratisjes së tyre më 18 shkurt, tha policia. Është e paqartë se si u kapën.

Forca e Policisë Mbretërore të Grenadës tha se tre burra – Ron Mitchell, 30 vjeç, Trevon Robertson, 19 vjeç dhe Anita Stanislaus – ishin akuzuar me dyshimin për grabitje me dhunë. Ai shtoi se Mitchell përballet me akuza të tjera, duke përfshirë përdhunimin, sulmin e pahijshëm dhe shkaktimin e dëmit.

Policia tha se burrat kishin qenë në stacionin e policisë në St George përpara se t’i shpëtonin paraburgimit të dielën. Ata u kapën të mërkurën.

CNN ka kontaktuar me Grenadën dhe Shën Vincentin dhe policinë e Grenadines për më shumë informacion në lidhje me këtë rast.

“Ne jemi të vetëdijshëm për këto raporte që përfshijnë qytetarë amerikanë. Ne po monitorojmë situatën dhe po kërkojmë informacion shtesë”, tha një zëdhënës i Departamentit Amerikan të Shtetit për CNN të premten. Autoritetet amerikane po punojnë me zyrtarët lokalë të zbatimit të ligjit për incidentin, shtoi zëdhënësi.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Katër liderë perëndimorë mbërritën në Kiev të shtunën për ta…